Trampın prezident seçilməsi Ermənistanı ciddi şəkildə məyus etdi - RƏY
Prezident İlham Əliyev ADA Universitetində keçirilən "Yeni dünya nizamına doğru" mövzusunda beynəlxalq forumda çıxışı zamanı bildirib ki Trampın prezident seçilməsi Ermənistanı ciddi şəkildə məyus etdi. Ermənistanın siyasi istebleşmenti Azərbaycan mövzusunda olduqca səfərbər vəziyyətdədir. Sadəcə olaraq, burada müəyyən terminlər, müəyyən davranış və taktika fərqlidir. Mahiyyət dəyişmir və biz buna hazır olmalıyıq. Yəni, Ermənistanla sülh müqaviləsi imzalanmayana qədər normallaşma ilə bağlı hələ də yeni siyasi qarşıdurma təhlükəsi davam edəcək.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan politoloq Elşən Manafov bildirib ki, Trampın ABŞ prezidenti seçilməsi müxtəlif ölkələrdə qlobalistlərlə bağlı siyasi dairələri gerçəkdən çox ciddi şəkildə narahat edib və bu mənada qlobalist Bayden və Sorosçuların dəstəyi ilə Ermənistanda hakimiyyətə gəlmiş Paşinyan iqtidarı da istisna təşkil etməyib:
"Qlobalist layihənin tərkib ünsürlərindən olan Paşinyan və komandasının qarşısında qoyulan mühüm vəzifələrdən biri Cənubi Qafqazın geosiyasi konfiqurasiyasının yenidən müəyyənləşdirilməsinə səbəb ola biləcək hadisələrin içində yer almaq,Rusiyanın məlum regiona təsir imkanlarını daraltmaq,müstəqil siyasət yeridən Azərbaycan iqtidarını qlobalistlərin regionla bağlı geosiyasi tələbləri qarşısında güzəştə getməyə məcbur etməkdən ibarət olmuşdur.Trampın qələbəsi və ABŞ- nin yeni dünya nizamında yeri ilə bağlı mövqeyini təmin etmək üçün etdiyi fərqli gedişlər,Rusiyanın gözlənilənlərdən fərqli olaraq Ukrayna məsələsində güzəştə getməkdən imtina etməsi,Ermənistanın Rusiyadan olan enerji asılılığının əhəmiyyətli şəkildə artdığı bir şəraitdə Ermənistan siyasi elitası təbii ki,qınına çəkilərək manevrlər etməklə burada hakim mövqeyini qoruyub saxlamağa çalışır. Sülh müqaviləsi ilə bağlı açıqlamalarında qətiyyən səmimi deyil. Buna görə də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Ermənistana olan etimadın 0 dərəcə olduğunu bildirir və Ermənistandan sülh müqaviləsinin imzalanmasına qədər özünün əsas qanununda ölkəmizə qarşı olan ərazi iddialarının referendum yolu ilə aradan qaldırılmasını tələb edir.Bütün dünya ölkələrinə ticari tarifləri tərbiq edən ABŞ Rusiyaya münasibətdə bu addımı atmayıb. Bu isə onu göstərir ki,Rusiya qlobal qarşıdurmanın əks qütbündə qərar tutmuş ABŞ-nin ən ciddi rəqibidir və Tramp Rusiya ilə sövdələşmələrə getməklə qarşılıqlı güzəştlər yolu ilə dünyanın yeni nizamında qərarlaşmağa çalışır".
Xəbərlər Baxılıb: 823 Tarix: 10 aprel 2025
Facebookda PaylaşKosmosda keçən 286 günün "hesabı": NASA astronavtları nə qədər qazanır?