Qırmızı ət yeyənlərin 70 yaşına çatma ehtimalı azdır - ARAŞDIRMA
Qırmızı ətin zərərləri ilə bağlı aparılan araşdırmanın nəticələri məlum olub.
BiG.AZ modern.az-a istinadən xəbər verir ki, nəticələr martın 24-də "Nature Medicine" jurnalında dərc olunub.
Qırmızı ət B vitaminləri, protein və dəmir mənbəyi kimi mühüm üstünlüklərə malikdir. Lakin eyni zamanda yüksək miqdarda xolesterin və doymuş yağlar da ehtiva edir ki, bunlar ürək-damar xəstəliklərinə səbəb ola bilər. Bundan əlavə, işlənmiş ət məhsullarında (kolbasa, sosis və s.) olan bəzi qoruyucu maddələr və yüksək temperaturda bişirmə zamanı yaranan kimyəvi maddələr xərçəng riskini artıra bilər.
Araşdırma çərçivəsində 100 minə yaxın amerikalı səhiyyə işçisinin qidalanma vərdişləri və sağlamlıq göstəriciləri uzun illər boyunca izlənilib. Nəticələr göstərib ki, ən çox qırmızı ət yeyən insanların sağlamlığı daha pisdir. Onların 70 yaşına çatma ehtimalı daha az olub, uzunömürlü olanlar isə xroniki xəstəliklərdən daha çox əziyyət çəkib.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatına bağlı Beynəlxalq Xərçəng Araşdırmaları Agentliyi də müşahidə tədqiqatlarına əsaslanaraq, gündə 100 qram qırmızı ət istehlak edən şəxslərin xərçəngə tutulma riskinin 17%, 50 qram işlənmiş ət yeyənlərin isə 18% artdığını bildirir.
Bütün bunlara baxmayaraq, az yağlı qırmızı ət yeməyin ciddi bir təhlükə yaratmadığı düşünülür. Lakin mütəxəssislər qidalanma vərdişlərinin daha vacib olduğunu vurğulayır.
Naməlum virus YAYILDI - İnsanı yatağa məhkum edir
Rusiyada yeni və naməlum virus yayılmağa başlayıb. xəbər verir ki, "Rospotrebnadzor" qurumu naməlum virusa yoluxma hadisələrini izləməyə başlayıb. İlk yoluxan şəxslərin məlumatlarına görə, xəstəlik əvvəlcə adi halsızlıq və ağrılarla başlayır, amma bir neçə gün sonra vəziyyət daha da pisləşi
30.03.2025 679 Boğazda düyünlənmə hissi bu xəstəliklərin əlaməti ola bilər
Boğazda düyünlənmə hissi adətən qalxanabənzər vəzi ilə bağlı problemlər, o cümlədən həm kəskin, həm də xroniki formada olmaqla, boğazın müxtəlif iltihablı xəstəlikləri fonunda baş verir. Bu barədə rusiyalı həkim, otolarinqoloq Yekaterina Prikaza danışıb. Onun sözlərinə görə, bu simptomun daha az ras
23.03.2025 592 Bu xəstəlikləri olan kişilər hamama QƏTİ GETMƏSİN
Prostatiti olan kişilər üçün hamama getmək ciddi sağlamlıq problemləri ilə nəticələnə bilər. Bu barədə uroloqlar xəbərdarlıq edib. Kişilər hansı xəstəliklərə görə hamama getməməlidirlər?. Birincisi, sidik kisəsi sisteminin yoluxucu xəstəlikləriniz varsa, hamama getməməlisiniz. İkincisi, prostatitin kəskinləşməs
23.03.2025 472 Hepatit B, C və digər qaraciyər xəstəliklərinin müalicəsində edilən səhvlər hansılardır?
Baku TV-nin "Baku Med" verilişinin yeni buraxılışı yayımlanıb. Proqramın budəfəki buraxılışında qaraciyər xəstəlikləri barədə müzakirə aparılıb. Qaraciyər hansı funksiyaları daşıyır? Hepatit B və C necə yayılır? Qaraciyər problemlərinin risk faktorları hansılardır? Ağrıkəsicilərin həddində
30.03.2025 226 Dubay şokoladı təhlükəli ola bilər: Yeni ARAŞDIRMA
Altı fərqli şokolad çubuğu üzərində aparılan araşdırmalar məyusedici nəticələr verib. Dubay şokoladının populyarlığı eksklüzivlik və sosial media tendensiyaları sayəsində artır, lakin müstəqil testlər keyfiyyətin həmişə yüksək qiymətlərə uyğun olmadığını göstərir. -ın xaici mediaya istinadla xəbərin
23.03.2025 482 Ürəyiniz nə qədər sağlamdır? - Əgər bu əlamətlər varsa…
Fiziki gərginlik zamanı döş qəfəsində yanma və təzyiq ürək problemlərini göstərə bilər. xəbər verir ki, bunu rusiyalı kardioloq İqor Vidyaskin " saytına açıqlamasında bildirib. Onun sözlərinə görə, ikinci əlamət bədən üfüqi vəziyyətdə olduqda nəfəs darlığının müşahidə edilməsidir. Ürək problemlərini
11.03.2025 1179 Soyuq ayaqlar bu xəstəliklərin əlaməti ola bilər
Daimi soyuq ayaqlar qan dövranı və ya sinirlərlə bağlı problemlərdən xəbər verə bilər. xəbər verir ki, bu barədə amerikalı həkim Cessi Brakamonte məlumat yayıb. Həkim aydınlaşdırıb ki, bir çox hallarda çöldə və otaqda aşağı temperatur ayaqların donmasına səbəb ola bilər. Termorequlyasiyanı yaxşılaşdırma
09.03.2025 679 Yaz fəslinin özü ilə gətirdiyi XƏSTƏLİKLƏR və onları yaradan SƏBƏBLƏR
Yaz mövsümü ilə birlikdə fərqli hava şəraiti və təbiətin canlanması insan orqanizmində müxtəlif dəyişikliklərə səbəb olur. xatırladır ki, yaz fəsli, adətən orqanizmin zəiflədiyi fəsil hesab olunur. Mütəxəssislər bildirirlər ki, yaz fəslində müxtəlif xəstəliklərin, o cümlədən, depressiv vəziyyətin artmasını
08.03.2025 655 Həkim həyəcan təbili ÇALDI: "2-3 həftə davam edir..." - VİDEO
Fəsil dəyişkənliyi ilə əlaqədar insanların immun sistemləri zəifləyir. Xüsusilə yaz fəsli Ramazan ayı ilə üst-üstə düşdüyündən hava dəyişikliyi, qışın sonları, baharın gəlişi qrip və digər yoluxucu xəstəliklərin yayılmasına səbəb olub. Bu zaman immun sisteminin reaksiyası zəifləyir, insanlar daha te