"Yaxın qohumlar arasında nigah müqaviləsinin qadağan edilməsi qanunsuz evliliklərin sayını artırıb" – Üzeyir Şəfiyev
Milli Məclisin Ailə, Qadın və Uşaq Məsələləri Komitəsinin təşkil etdiyi "Konstitusiya və Suverenlik İli" çərçivəsində "Ailə, qadın və uşaq hüquqları – konstitusion hüquqların əsas prioriteti kimi" mövzusunda ictimai dinləmədə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Hüquqi Təminat Şöbəsinin müdiri Taliyə İbrahimova, Azərbaycanda doğulan uşaqların 15%-dən çoxunun nigahdan kənar doğulduğunu deyib.
Milli və mental dəyərlərə üstünlük verilən bir ölkə üçün 15 faiz qanundan kənar uşağın doğulması acınacaqlı hal deyilmi?
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan sosioloq Üzeyir Şəfiyev bildirib ki, son vaxtların statistikası nigahdan kənar doğulma hallarının olduğunu göstərir. Bu hal hazırda azalmaq üzrədir. Səbəbi də insanlar arasında maarifləndirmə işlərinin aparılmasından irəli gəlib:
"Nigahdan kənar doğulanların statistikasında maraqlı bir məqamla qarşılaşırıq. Belə ki, Azərbaycanın bölgə və rayonlarında insanlar arasında güvən olduğu üçün nigah bağlamadan da rahatlıqla ailə qura bilirlər. Bu da doğulanların siyahısına faktor olaraq təsir göstərir.
Bu düzgün deyil. Nigah müqaviləsi bağlamadan ailə qurduqda problemli situasiyalarla tez-tez rastlaşırıq. Nigah müqaviləsi tərəflər arasında hüquqi vəzifə və öhdəliklər yaradır. Ailədə inam mühiti yaradır. Boşanma zamanı nigah müqaviləsinin imzalanmaması əlavə problemlərə gətirib çıxarır. Uşağın valideyninin kimliyinin müəyyənləşməsi, kimin öhdəliyində tərbiyə alacağı məsələləri ortaya çıxır. Buna görə də tövsiyə olunur ki, ailə qurarkən mütləq nigah müqaviləsi bağlanmalıdır.
Yaxın qohumlar arasında nigah müqaviləsinin qadağan edilməsi qanunsuz evliliklərin sayını artırıb".