"Bakı və İrəvan tarixin heç bir dövründə olmadığı qədər yekun sülhə yaxındır" - Bəhruz Məhərrəmov
"Bakı və İrəvan tarixin heç bir dövründə olmadığı qədər yekun sülhə yaxındır" - Bəhruz MəhərrəmovAzərbaycan-Ermənistan sülh sazişinin mətni ilə bağlı danışıqlar prosesi yekunlaşıb.Son açıq qalan iki maddəni Ermənistan artıq qəbul etdiyini Azərbaycana çatdırıb. Bundan sonra münasibətlərin necə irəliləməsi gözlənilir?
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan Milli Məclisin deputatı Bəhruz Məhərrəmov Bakı və İrəvan məhz Azərbaycanın hərbi-siyasi yolla yaratdığı yeni geosiyasi reallığın diqtəsi ilə tarixin heç bir dövründə olmadığı qədər yekun sülhə yaxındır:
"Açıq qalan iki maddə üzrə Ermənistanın Azərbaycan tərəfinin təkliflərini qəbul etməsi və nəticədə sülh sazişinin mətni ilə bağlı danışıqlar prosesinin yekunlaşması ölkələrimiz arasında cənab İlham Əliyevin təşəbbüsləri ilə başlanmış normallaşma prosesinin tam yeni mərhələyə qədəm qoymasıdır. Artıq əminliklə deyə bilərik ki, Bakı və İrəvan məhz Azərbaycanın hərbi-siyasi yolla yaratdığı yeni geosiyasi reallığın diqtəsi ilə tarixin heç bir dövründə olmadığı qədər yekun sülhə yaxındır.
İndiki məqamda Paşinyan hakimiyyətindən yeganə gözləntimiz bir neçə prinsipial məsələ üzrə iradə göstərməsidir.
İndiki məqamda xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun da açıqlamasında dediyi kimi,
Ermənistan öz konstitusiyasında dəyişiklik etməli, habelə Minsk qrupu və onun qalıqlarının da ləğv olunması həyata keçirilməlidir".
Bundan başqa Ermənistan bölgədə sülh və sabitlik arzulamayan və İrəvanı bu prosesdə alətə çevirən tərəfləri neytrallaşdırmalıdır. Eyni zamanda Ermənistan-Azərbaycan dövlətlərarası sərhədi və şərti sərhədlərində üçüncü tərəflərin fəaliyyəti istisna edilməlidir. Bu isə real praktik addım tələb edir ki, indiki məqamda Avropa İttifaqının hərbiləşdirilmiş missiyasının regionu tərk etməsi bu istiqamətdə qarşılıqlı etimad yaradılması baxımdan həlledici addım ola bilər.
Azərbaycan həqiqətən sülh arzu edir. Əks halda qalib tərəf olmağımıza baxmayaraq sülh təşəbbüsləri məhz Bakıdan gəlməzdi.
Prezident İlham Əliyev XII Qlobal Bakı Forumunun açılış mərasimindəki çıxışında da dediyi kimi, "Biz Cənubi Qafqazda sülh qurmalıyıq və Azərbaycan həmin sülh müqaviləsinin müəllifidir".
Əlbəttə, indiki perspektiv vəd edən prosesin gedişində müzakirəyə ehtiyac duyulacaq əlavə məsələlər meydana çıxacağı qaçılmazdır. Əlbəttə ki, Azərbaycan əbədi düşmənçilik niyyətində deyil. Dövlət başçımızın da bu gün ifadə etdiyi kimi, "Xocalı soyqırımında 613 insan - 100-dən artıq qadın, o cümlədən 60 uşaq qətlə yetirilmişdir. Lakin biz gələcəyə baxmalıyıq".
Görünən odur ki, indiki məqamda Azərbaycan milli maraqları rəhbər tutaraq dayanıqlı sülh üçün bütün məqbul hesab etdiyi milli mövqelərimizi gücləndirəcək addımları atmağa hazırdır".