"İğdır-Naxçıvan qaz xəttiİranla münasibətlərimizə mənfi təsir edəcək nüansa malik deyil" - Bəhruz Məhərrəmov
İğdır-Naxçıvan qaz xəttinin açılışı olub. Naxçıvana qazın İrandan gəldiyini nəzərə alsaq,İğdır-Naxçıvan qaz xətti İran-Azərbaycan münasbətlərinə mənfi təsir edə bilərmi?
Milli Məclisin deputatı Bəhruz Məhərrəmov BiG.AZ-a bildirib ki, layihə İranla münasibətlərimizə hər hansı formada mənfi təsir edəcək nüansa malik deyil. Əksinə biz İranla da, digər qonşularımızla da əməkdaşlığın genişləndirilməsinin tərəfdarıyıq:
"Azərbaycan ümumbəşəri dəyərlərə sadiq olaraq bütün dünya xalqları ilə dostluq, sülh və əmin-amanlıq şəraitində yaşamaq və bu məqsədlə qarşılıqlı fəaliyyət göstərməyi ali niyyət kimi müəyyən edib. O cümlədən biz başqa dövlətlərlə münasibətlərimizi hamılıqla qəbul edilmiş beynəlxalq hüquq normalarında nəzərdə tutulan prinsiplər əsasında qururuq. Biz suveren dövlət olaraq addımlarımızı müstəqil formada müəyyən edirik, heç bir addımımız heç bir beynəlxalq subyektə qarşı yönəlməyib. O cümlədən də İğdır-Naxçıvan qaz kəmərinin açılışı da ilk növbədə məhz bu prizmadan qiymətləndirilməlidir.
Layihə çoxməqsədlidir, daha konkret desək, daha konkret desək, Naxçıvan və İğdır əhalisinin rifahına xidmət etməklə yanaşı həm də Naxçıvanın qaz təchizatını şaxələndirməyə imkan verəcək. Bir bazardan, yaxud bir mənbədən asılı qalmamaq, alternativlərə sahib olmaq bu gün hər bir beynəlxalq subyektin prioritetidir. Lakin, təbii ki, hazırkı mürəkkəb dövrdə buna nail olmaq asan məsələ deyil. Lakin Prezident İlham Əliyev artıq dəfələrlə sübut edib ki, bu məsələdə təşəbbüsləri ələ ala bilmişik və o cümlədən Naxçıvanın enerji təhlükəsizliyinin şaxələndirilməsi də buna sübutdur.
Qeyd edilənləri nəzərə alaraq birmənalı şəkildə deyə bilirik ki, biz öhdəliklərimizə hörmətlə yanaşaraq suveren hüquqlarımızı realizə etmişik və layihə İranla münasibətlərimizə hər hansı formada mənfi təsir edəcək nüansa malik deyil. Əksinə biz İranla da, digər qonşularımızla da əməkdaşlığın genişləndirilməsinin tərəfdarıyıq.
İğdır-Naxçıvan qaz kəmərinin perspektivinə gəlincə, mərasimdə nazir Şahbazovun da bildirdiyi kimi, bu gün kəmərin maksimum ötürmə gücü 730 milyon kubmetrdirsə, gələcəkdə layihənin genişləndirilməsi imkanları da var".