"Azərbaycanın öz öhdəliklərini ləyaqətlə yerinə yetirməsi Qərb üçün Bakını alternativsiz enerji təhcizatçısına çevirib" - Deputat
"Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 11-ci və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 3-cü iclasına 24 ölkə, 7 beynəlxalq maliyyə institutu və 42 enerji şirkətinin qatılması ölkəmizin bu istiqamətdə artan rolunu, o cümlədən qlobal enerji təhlükəsizliyinə Azərbaycanın verə biləcəyi töhfələrə inamın güclənməsini göstərir. Bu mənada tədbir çərçivəsində Prezident İlham Əliyevin tarixi çıxışı əslində Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunması istiqamətində mühüm yol xəritələrindən birini ortaya qoymuş oldu".
Bu sözləri Milli Məclisin deputatı Bəhruz Məhərrəmov BiG.AZ-a bildirib ki, proseslər son nəticədə Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmininə yönəlib və ötən dövr ərzində Azərbaycanın çoxsaylı ədalətsiz və qərəzli hücumlara məruz qalmasına baxmayaraq öz öhdəliklərini ləyaqətlə və tam şəkildə yerinə yetirməsi Qərb üçün Bakını alternativsiz enerji təhcizatçısına çevirib:
"Dövlət başçımızın da ifadə etdiyi kimi, Azərbaycanın məqsədləri kifayət qədər sadədir, biz enerji təhlükəsizliyinin təmini üçün əməkdaşlıq mühitini ilk şərt hesab edirik və bu mənada qeydolunan tipdə tədbirlərin Bakıda təşkili məhz əməkdaşlıq mühitinin güclənməsinə xidmət edir. Bu eyni zamanda beynəlxalq hüququn ümumtanınmış normalarında əksini tapan prinsiplərlə birmənalı şəkildə üst-üstə düşdüyü üçün həm də qlobal sabitliyə xidmət edən addım hesab olunmalıdır. Əlbəttə, proseslər son nəticədə Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmininə yönəlib və ötən dövr ərzində Azərbaycanın çoxsaylı ədalətsiz və qərəzli hücumlara məruz qalmasına baxmayaraq öz öhtəliklərini ləyaqətlə və tam şəkildə yerinə yetirməsi Qərb üçün Bakını alternativsiz enerji təhcizatçısına çevirib. Azərbaycanla Avropa Komissiyası arasında imzalanan memoranduma müvafiq olaraq Azərbaycanın qaz ixracını az qala iki dəfə artırması fonunda Bakının siyasi qətiyyəti, o cümlədən ölkəmizin ciddi rəqəmlərdə ifadə oluna bilən zəngin ehtiyatları Avropanın enerji təhlükəsizliyi üçün Bakı ilə əməkdaşlığı daha cazibədar edir. Bu mənada Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 11-ci və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 3-cü iclası əməkdaşlığın sonrakı mərhələlərinin uğuru və cənab Prezidentin bu tədbirdə çıxışı cari istiqamətdə aydın yol xəritəsinin müəyyən edilməsi baxımından vacib idi".