"Avropa Parlamentinin qəbul etdiyi qətnamə terrorizmi təşviq edən qəbuledilməz sənəddir" -Bəhruz Məhərrəmov
"Avropa Parlamentinin qəbul etdiyi qətnamə terrorizmi təşviq edən qəbuledilməz sənəddir" -Bəhruz MəhərrəmovAvropa Parlamenti "Erməni girovların qanunsuz tutulması və qondarma məhkəmə prosesləri" adlı əsassız, qeyri-obyektiv və qərəzli qətnamə qəbul edib.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan Milli Məclisin deputatı Bəhruz Məhərrəmov bildirib ki, Avropa Parlamentinin qəbul etdiyi "Erməni girovların qanunsuz tutulması və qondarma məhkəmə prosesləri" adlı qətnamə birmənalı şəkildə ikili standartlarla əsaslanan, terrorizmi, sülh və insanlıq əleyhinə digər çoxsaylı cinayətləri açıq şəkildə müdafiə edən, Cənubi Qafqazda cəzasızlıq mühitini təşviq edən qəbuledilməz sənəddir və ümumbəşəri dəyərlər adına heç bir hüquqi qüvvəyə malik ola bilməz:
"Hər kəs, o cümlədən Avropa Parlamentinin üzvləri də yaxşı bilir ki, bu gün müdafiəsinə qalxdıqları şəxslər 30 ildən artıq bir dövrdə Azərbaycan xalqının, dövlətinin maraq və mənafelərinə qarşı çoxsaylı cinayətlər törətmiş, etnik təmizləmə, soyqırım, o cümlədən beynəlxalq hümanitar hüquq qaydalarını kobud pozuntularına dövlət siyasəti çərçivəsində yol verməklə bütövlükdə bəşəriyyət əleyhinə cinayətlər törətmiş və bu əməlləri təkzibedilməz sübutlarla təsdiq olunmaqdadır. Həmin şəxslərin müdafiə olunması, onların girov adlandırılması isə Avropa Parlamentinin özünün cinayətkar mahiyyətini ifşa edir və göstərir ki, əslində Avroparlament Avropa İttifaqının digər strukturları kimi özünün maraqlarını dinc, sabit şəraitdə beynəlxalq hüququn ümumtanınmış normalarında əksini tapan qaydada, əməkdaşlıq mühitində yox, terror, təcavüz və münaqişələrin hökm sürdüyü situasiyada realizə etməkdə maraqlıdır, bu mənada əli azərbaycanlıların qanına batmış və bütövlükdə bəşəri cinayətlər törətmiş separatçı "liderləri" müdafiə etməklə onlar bunu bir daha təsdiq edir. Digər tərəfdən Azərbaycanın hərbi-siyasi qələbələri ilə yaratdığı yeni situasiyada Qərb imperializminin bölgəyə təsir imkanlarının azalması şəraitində Avroparlament və digər oxşar təcavüzkar strukturlar konkret cinayətlərdən təqsirləndirilən erməni əsilli şəxslərin məhkəməsini siyasiləşdirməklə Azərbaycanın üzərində müəyyən təsir riçakları yaratmağı hədəfləyir. Lakin nəzərə almaq lazımdır ki, bölgədə hərbi-siyasi duruma və əməliyyat şəraitinə Azərbaycan nəzarət etdiyi üçün, o cümlədən ölkəmizin güc və imkanları, habelə həyata keçirilən qətiyyətli müstəqil siyasət Azərbaycana suveren davranmağa imkan verdiyi üçün bu kimi cəhdlərin hər hansı formada regionda qalıcı təsirə malik olması mümkün deyil. Qeyd etdiyimiz kimi, bu, yalnız və yalnız Qərb imperializminin növbəti fiaskosudur.