"Qərbin təxribatına uyan Ermənistanın hansı addımlar atacağı müəmmalı xarakter daşıyır" - POLİTOLOQDAN AÇIQLAMA
"Qərbin təxribatına uyan Ermənistanın hansı addımlar atacağı müəmmalı xarakter daşıyır" - POLİTOLOQDAN AÇIQLAMAPrezident İlham Əliyevin "Euronews" televiziyasına verdiyi müsahibədə:
"İkinci Qarabağ müharibəsinin bitməsindən beş il keçməsinə baxmayaraq, Ermənistanla sülh müqaviləmiz yoxdur. Bəli, sakitlikdir, itkilər yoxdur və bu da bugünkü vəziyyətin böyük üstünlüyüdür. Lakin sülh sazişi imzalanana qədər burada sabitlik olmayacaq.
Eyni yanaşmanı dünyanın bütün digər hissələrinə - Yaxın Şərqə və Afrikaya da şamil etmək olar. Əfsuslar olsun ki, münaqişələrin sayı artmaqdadır və əgər siz öz həllini tapmış münaqişə axtarsanız, görə bilərsiniz ki, sadəcə burada, Qarabağda olan münaqişə öz həllini tapıb. Bu, beynəlxalq hüquq, tarixi ədalət əsasında həllini tapmış yeganə münaqişədir. Bu həlli bütün dünya qəbul edir" deyə bildirib.
Bu halda Azərbaycan müharibəyə hazırlaşmalıdırmı?
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən politoloq Elçin Xalidbəyli bildirib ki, Cənubi Qafqazda yenidən müharibə olacaqsa, bu yalnız və yalnız Ermənistanın təxribatı nəticəsində başlaya bilər. Buna isə qərbdəki ermənipərəst qüvvələrin təhlükəsizlik təminatı ilə nail olması mümkündür:
"Qərbin təxribatına uyan Ermənistanın hansı addımlar atacağı müəmmalı xarakter daşıyır" - POLİTOLOQDAN AÇIQLAMA"Ermənistan qərbdəki himayədarlarına güvənərək Azərbaycana qarşı təxribatlar törədə bilər. Müharibə olmasa da, qısa müddətli sakitliyin pozulmasına şərait yaratması gözləniləndir. Başqa bir halda, Cənubi Qafqazda müharibənin başlaması mümkün deyil. Azərbaycan dövləti öz ərazi bütövlüyünü təmin etdikdən sonra hər hansı bir ölkəyə qarşı hərbi planı mövcud deyil. Azərbaycan sülh istəyən dövlətdir. Ölkəmizin əsas hədəfi gələcək inkişaf perspektivlərinin istiqamətlərini müəyyənləşdirməkdən ibarətdir. Azərbaycan sülh və sabitlik şəraitində inkişaf barədə düşünür.
Prezident İlham Əliyevin "Euronews" televiziyasına verdiyi müsahibədə "- Sülh sazişi imzalanana qədər burada sabitlik olmayacaq" deyərkən bunları nəzərdə tutur. Sülh sazişi imzalandıqdan sonra Ermənistanın müharibə etmək ehtimalı azalır. Bundan sonra münaqişə arxa plana keçmiş olacaq.
Cənubi Qafqazda savaş təhlükəsinin qarşısını birdəfəlik ala biləcək yeganə faktor, Azərbaycan və Ermənistan arasında yekun sülh sazişinin imzalanmasından ibarətdir. Bu sazişin imzalanması üçün Ermənistan bütün təxribat və savaşa hazırlıq prosesini bir kənara qoyaraq Azərbaycanın tələblərini yerinə yetirməlidir. Ermənistan konstitusiyasında dəyişikliklər edərək Azərbaycana qarşı ərazi iddialarına son qoymalıdır. Bu halda sülh sazişi üçün irəliyə doğru önəmli addımlar atılmış olacaq.
Lakin hazırda qərbin təxribatına uyan Ermənistanın hansı addımlar atacağı müəmmalı xarakter daşıyır".