Bir mənzildə neçə nəfər qeydiyyatda olmalıdır? - EKSPERTDƏN AÇIQLAMA
Bir mənzildə neçə nəfər qeydiyyatda olmalıdır? - EKSPERTDƏN AÇIQLAMAAzərbaycanda qeydiyyata düşmək məsələsi problem hesab edilməsə də, hazırda sökülən və satılan mənzillərdə çox sayda qeydiyyatda olan insanların olması narahatçılıq yaradan məsələyə çevrilib.
SSRİ dövründə insanların mənzillərdə qeydiyyatı ilə bağlı məhdudiyyətlər mövcud idi. Yəni, bir nəfər üçün mənzil daxilində 6 kv/metr ərazi nəzərdə tutulurdu. 60 kv/metrlik bir ərazisi olan mənzilə maksimum 10 nəfər qeydiyyata düşə bilərdi. Sonradan bu məcəllə ləğv olundu.
Bəs bu gün bir mənzildə neçə nəfər qeydiyyata düşə bilər?
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan əmlak məsələləri üzrə ekspert Elnur Fərzəliyev bildirib ki, bir mənzildə qeydiyyatda olmağın məhdudiyyəti yoxdur. Lakin insanlar bir mənzildə yaşasalar da, mənzilin hüquqi sahəsinə uyğun olaraq hər bir şəxs üçün 14 kvadrat metrlik sahə düşür:
Bir mənzildə neçə nəfər qeydiyyatda olmalıdır? - EKSPERTDƏN AÇIQLAMA"Bir evin ümumi sahəsi 70 kvadrat metrdirsə, o evdə maksimum 5 nəfər yaşaya bilər. Mənzildə qeydiyyatda olmaq vətəndaşa həmin evdə yaşamaq hüququ verir. Lakin bu gün bəzi ərazilər var ki, oradakı mənzil 15-20 kvadrat metrdir, lakin orada 20 nəfər qeydiyyatda adam var. Onu unutmamalıyıq ki, mənzildə qeydiyyatda olmaqla yaşamaq hüququnun olması fərqli mövzulardır. Mənzil qanunvericiliyinə görə, 1 vətəndaşa evdə 14 kvadrat metr sahə düşür. Çox böyük bir mənzildə 1 nəfər, çox kiçik mənzildə isə 20 nəfər qeydiyyatda ola bilər. Mənzillərdə insanların qeydiyyat sayı ilə bağlı hər hansı bir məsələ hazırda müzakirə mövzusu deyil".