"Ermənistan müdafiə xarakterli silahlar almır, əksinə öldürücü və vurucu silahlarla özünü təmin edir"- Siyasətçidən Açıqlama
Ermənistan hakimiyyəti, xarici auditoriyaya yönəlmiş sülhə hazır olması barədə bəyanatlara baxmayaraq, Azərbaycanla yeni müharibəyə hazırlaşır. Ermənistan bütün hərəkətləri revanşist meyillidir. Onun yürütdüyü siyasətlə tezliklə regionda müharibə başlanacağı gözlənilir. Ermənistan qarşıdurmanın yeni mərhələsinə hazırlanır. Ötən həftə Ermənistan hökuməti tərəfindən keçirilən iclasda ehtiyatda olan hərbçilərin növbəti toplantısının keçirilməsinə qərar verilib. Bu toplantı 1 aprel-13 iyun tarixlərində həyata keçiriləcək. Bu təlim müddətinin vaxtı rekord həddə çatıb.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən siyasi şərhçi Polad Mehdiyev bildirib ki, Ermənistan Azərbaycan münasibətində sülh istəyən tərəf Azərbaycandır. Vətən müharibəsindən sonra Azərbaycan ilk 5 baza prinsipini təklif edib:
"Ermənistan isə müharibədən sonra real və adekvat addımlar atmır. Əksinə, sülhün imitasiyası ilə məşğul olur. Ermənistan dünyaya Azərbaycanı aqressiya göstərən ölkə kimi tanıdır. Azərbaycan və Ermənistan arasında sülhün bağlanması ilə bağlı ədalətli şərtlər mövcuddur. Həmin ədalətli şərtlər bunlardır: Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalçı siyasətini göstərən konstitusiyasını dəyişməsi, ATƏT-in MİSK qrupunun buraxılması, Azərbaycan sərhədində Avropa İttifaqının müşahidə missiyası adı altında kəşfiyyat missiyası kimi fəaliyyət göstərən qurumun aradan qaldırılması və Ermənistanın qanunsuz silahlandırılmasının qarşısının alınması.
Ermənistan müdafiə xarakterli silahlar almır, əksinə öldürücü və vurucu silahlarla özünü təmin edir. Bütün bunlar, Ermənistanın sülh niyyəti olmadığını və müharibəyə başlamaq istədiyini göstərir.
Hazırda Ermənistan və Azərbaycan arasında sərhəd mövcud deyil. O, şərti sərhəddir. Şərti sərhəd olduğu üçün də üstünlüklər Azərbaycan tərəfindədir. Bu da erməniləri ciddi narahat edir. Avropa İttifaqının sərhəddə gəlməsi, binokl vasitəsilə məlumatlar ötürməsi bu məqsədlədir. Baş verəcək hər hansı bir lokal xarakterli hücumla hündürlüklərin azərbaycanlıların əlindən alınmasını planlamaq istəyir. Azərbaycanı hərbi münaqişəyə cəlb etməklə "dəstəkçilərinin" hərbi birləşmələrini Ermənistana gətirmək və maddi dəstəyi təmin etmək məqsədi daşıyır.
Ermənistan müharibəyə hazırlaşaraq, Azərbaycan və Türkiyə münasibətlərinin inkişaf planlarını ləngitmək istəyir".