"Kreditorlar müəyyən məsələlərdə güzəştlər tətbiq etməlidir" - Bank eksperti
"İnkişaf etmiş ölkələrdə bankın kredit portfeli 3-4 faiz olduğu halda, Azərbaycanda 15-20 faizə gəlib çıxır. Bu da bank üçün müəyyən çətinliklər yaradır. Son illərdə problemli kreditlərin sayı kəskin artıb".
Bu sözləri bank eksperti Asif İbrahimov BiG.AZ-a bildirib.
O qeyd edib ki, kreditorlar müəyyən məsələlərdə güzəştlər tətbiq etməlidir. Nəzərə alsaq ki, Azərbaycanda bank kreditlərinin faizi çox yüksəkdir,33-36 faizə çıxır, bu məsələlərdə müflisliklə bağlı praktika tətbiq olunmalıdır:
"Problemli kreditlərin mövcud olması ölkənin mikroiqtisadi stabilliyinin pozulmasına gətirib çıxara bilir. Vətəndaşda, bankın özündə problem məhkəmə çəkişməsi deməkdir. Bankın kredit portfelinin artıq olması müəyyən sıxıntılar yaradır. İnkişaf etmiş ölkələrdə bankın kredit portfeli 3-4 faiz olduğu halda, Azərbaycanda 15-20 faizə gəlib çıxır. Bu da bank üçün müəyyən çətinliklər yaradır. Son illərdə problemli kreditlərin sayı kəskin artıb. Bunun da səbəbi bir neçə faktordan ibarətdir. Bəzi kreditlər var ki, ikinci devalvasiyadan sonra hələ də mövcuddur. Məhkəmə qərarları çıxsa da, ödənişləri təmin edə bilmir. Bəzi kreditlər var ki, vətəndaş götürüb, sonra işdən çıxma halları olub və ödəyə bilməyib. Bu da həm vətəndaş, həm bank üçün problemlər yaradır. Hökumət bu məsələni öz üzərinə götürməlidir. Bu, ciddi məsələdir və qeyd etdiyim kimi mikroiqtisadi mühitin pozulmasına gətirib çıxarır. Bu məsələlərdə müəyyən amnistiyalar olmalıdır. Kreditorlar müəyyən məsələlərdə güzəştlər tətbiq etməlidir. Nəzərə alsaq ki, Azərbaycanda bank kreditlərinin faizi çox yüksəkdir,33-36 faizə çıxır, bu məsələlərdə müflisliklə bağlı praktika tətbiq olunmalıdır. Bəzi borclar bankla kreditor arasında bölünməlidir. Hökumət bu məsələyə müdaxilə etməlidir ki, problemli kreditlər kəskin artmasın, bank sisteminə ciddi təsir edəcək səviyyəyə gəlməsin".