"Təəssüf ki, dünya səviyyəsində teatr yarada bilməmişik" - Nihad Qulamzadə
"Təəssüf ki, dünya səviyyəsində teatr yarada bilməmişik" - Nihad QulamzadəAzərbaycan teatrı zəngin və uzun bir tarixə malikdir. Teatr sənətinin Azərbaycandakı inkişafı həm milli, həm də beynəlxalq mədəniyyətlərin təsiri ilə formalaşmışdır. Bu sahədə bir çox mühüm mərhələlər və təmayüllər mövcuddur və Azərbaycan teatrı həm ənənəvi, həm də müasir dövrün təsirlərini özündə əks etdirir.
Bu gün Azərbaycan teatrı, yaradıcılarının istədiyi səviyyədə inkişaf edibmi?
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən İnklüziv "ƏSA" Teatrının qurucusu və rəhbəri Nihad Qulamzadə bildirib ki, Azərbaycanda teatr dünya ölkələrinə nisbətdə çox gec yaranıb. Teatrın əsasını qoyan şəxslərin təbii ki, idealları, amalları və məqsədləri böyük idi. Çünki onlar heç nədən sənət yaratmışdılar:
"Təəssüf ki, dünya səviyyəsində teatr yarada bilməmişik" - Nihad Qulamzadə"Azərbaycanda teatrın inkişafını qlobal səviyyəyə çatdırmaq üçün müəyyən şərait yaradılıb. Hələ də təəssüf ki, dünya səviyyəsində teatr yarada bilməmişik. Sadəcə lokal və regional teatr fəaliyyəti ilə məşğuluq. Heç bir A kateqoriyalı festivallarda Azərbaycan teatrı iştirak etməyib. Hələ də beynəlxalq səviyyədə uğurlar əldə olunmayıb. Bu da təbii ki, təəssüf doğuran məqamdır. 150 ildən çox yaşı olan teatrın hələ də tısbağa yerişi ilə addımlaması çox ürək açan mənzərə deyil.
Ölkədə teatrın inkişafına ölkə rəhbərliyi tərəfindən kifayət qədər diqqət göstərilir. Bu diqqət Sovet dövründə də mövcud idi. Müstəqillik dövründə də konseptual layihələrin icrası üçün sərəncamlar imzalanıb. Lakin hazırki mənzərə təəssüf doğurur. Ümidlə yanaşırıq. Düşünürəm ki, qarşıdakı 5 il Azərbaycan teatrı üçün əhəmiyyətli ildir. Teatrın inkişafı üçün teatra maraq lazımdır. Cəmiyyətimizdə hazırda 30 ilin ən səviyyəli tamaşaçı kütləsi yaranıb. Bu maraqdan istifadə edib tamaşaçını əldə saxlamaq lazımdır. Teatrların inzibati məsələlərini və idarə edilməsini gücləndirmək lazımdır."