Ermənistandakı avrocasuslar kamuflyaj altında gizlənir və silahlanırlar - ŞOK GÖRÜNTÜLƏR
Ermənistandakı avrocasuslar kamuflyaj altında gizlənir və silahlanırlar - ŞOK GÖRÜNTÜLƏR10 yanvar 2025-ci ildə Avropa İttifaqının (Aİ) xarici əlaqələr üzrə ali nümayəndəsi Kaya Kallas Brüsselin Aİ-nin Ermənistandakı missiyasını uzatmaq niyyətində olduğunu açıqlayıb.
Oxu.Az xəbər verir ki, bu barədə "Caliber"in "YouTube" kanalının yeni buraxılışında söhbət açılıb.
"Aİ-nin Ali Nümayəndəliyinin mətbuat xidmətinin bildirdiyi kimi, üzv dövlətlər bu təklifi müsbət qarşılayıblar və hazırda Aİ Şurasının müvafiq qurumları ilə zəruri hüquqi aktları müzakirə edirlər. Şuranın müddətin uzadılması ilə bağlı qərarının yaxın günlərdə qəbul ediləcəyi gözlənilir.
Caliber.az-a etibarlı mənbələrdən daxil olan məlumatda bildirilir ki, yanvarın 27-də casus missiyasının mandatının daha iki il müddətinə uzadılması gözlənilir. Əsas qərar artıq verilib. Brüsseldə, görünür, qərara gəliblər ki, bu missiyanın yalnız kəşfiyyat funksiyaları kifayət etməyəcək və ona görə də ona hərbi funksiyalar da vermək lazımdır. Daxil olan məlumatlardan aydın şəkildə görünür ki, ona görə avrocasusların mandatını genişləndirmək planlaşdırılır, o cümlədən missiya təkcə kəşfiyyat missiyası olmayacaq, həm də tam bir hərbi nümayəndəlik olmağa çalışacaq. Qeyd edək ki, onların bölmələrinin sərhədin Ermənistan-Türkiyə və Ermənistan-İran hissələrində yerləşdirilməsi planlaşdırılır", - materialda qeyd olunur.