"Azərbaycanın güclənən mövqeyi ölkəmizə yeni investisiya axınlarına şərait yaradır"-Tural İsmayılov
Azərbaycanın aktiv iştirak etdiyi beynəlxalq tədbirlər sırasında Davos İqtisad Forumu xüsusi rola malikdir. Bu il 55-ci iclasını keçirən Forumda qlobal iqtisadi məsələlər ətrafında ciddi müzakirələr aparılır, panel iclaslar keçirilir.
Nüfuzuna görə Davos Forumu yüksək reytinqə malikdir və bu səbəbdən də burada aparılan müzakirələrə diqqət də yüksək olur.
Məlumat üçün bildirək ki, Azərbaycanın Davos Forumunda ilk dəfə iştirakı 1995-ci ilə təsadüf edir. Həmin ilin 27-31 yanvar tarixlərində Ulu Öndər Heydər Əliyev ilk dəfə olaraq Forumda iştirak edib. Sonrakı illərdə də bu ənənə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən davam etdirilib.
O, 2007-ci ildən başlayaraq mütəmadi olaraq bu tədbirdə iştirak edir və bu, səbəbsiz deyil. Cənubi Qafqazda lider mövqeyə malik olan Azərbaycan hər il sosial-iqtisadi, siyasi, enerji, nəqliyyat və digər sahələrdə uğurlar əldə edir və bu nailiyyətlərə dünyanın marağı getdikcə daha da artır.
Azərbaycanın Davos İqtisadi Forumunda iştirakı və fəallığını ilbəil artırması Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi sayəsində ölkəmizin davamlı uğurları ilə bağlıdır. Dövlət başçısı hər il keçirilən iclaslar çərçivəsində çıxışlar edib, panellərə qatılıb, çoxsaylı suallara cavab verib.
Bu il də cənab Prezident bu ənənəni davam etdirib.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən politoloq Tural İsmayılov bildirdi ki, Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev Davos Forumunda çox vacib görüşlər keçirib. Nəzərə almaq lazımdır ki, artıq ənənəvi şəkil alan Davos Forumu dünyanın ən önəmli iqtisadi və siyasi toplantılarından biridir:
"Hər il cənab Prezident İlham Əliyev Davos Forumunda xüsusi qonaq kimi iştirak edir. Özəlliklə, Azərbaycanın öz torpaqlarını işğaldan azad etməsindən sonra ölkəmiz beynəlxalq münasibətlər sistemində mövqelərini kifayət qədər gücləndirib.
Davos Forumunda qarşı tərəflərin müraciəti əsasında cənab Prezident İlham Əliyev həm dövlət başçıları ilə səmərəli müzakirələr aparır, həm də dünyanın önəmli investisiya şirkətlərinin rəhbərləri ilə görüşlərdə ölkəmizin investisiya mühiti, Azərbaycanın iqtisadi inkişaf modelləri haqqında məlumat almaq imkanlarını genişləndirir. Bu gün Azərbaycan azad edilmiş torpaqların iqtisadi inkişafına görə də kifayət qədər diqqət mərkəzində olan ölkədir. Özəlliklə də cənab Prezidentin Davos Forumunda görüşlər keçirdiyi şirkətlərin rəhbərləri Azərbaycanın bu potensialı ilə yaxından maraqlanırlar. Azərbaycan önəmli geosiyasi mövqeyə malikdir. Azərbaycanın beynəlxalq münasibətlər sistemində siyasi çəkisinin hər gün daha da inkişaf etməsi beynəlxalq aləmin xüsusi diqqətində və marağındadır. Dövlət rəhbərləri müxtəlif görüşlərdə Azərbaycanın inkişafı ilə bağlı mövqe və fikirlərini ölkə başçısına bildirirlər. Dünyanın inkişaf etmiş ölkələrinin başçıları görüşlərdə Azərbaycanın artan iqtisadi və siyasi gücündən bəhs edirlər. Bütün bu görüşlər, Azərbaycanın güclənən mövqeyi ölkəmizə yeni investisiya axınlarına şərait yaradır".