"Azərbaycanın qlobal lider kimi özünü təsdiqinin təməlində milli səviyyədə qazanılan uğurlar dayanır" - Bəhruz Məhərrəmov
"Azərbaycanın qlobal lider kimi özünü təsdiqinin təməlində milli səviyyədə qazanılan uğurlar dayanır" - Bəhruz MəhərrəmovPrezident İlham Əliyev müsahibəsində keçən il Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişaf etdiyini, icmal büdcənin 48 milyardi ötdüyünü bildirib. Qeyd edib ki, Azərbaycan tarixində bundan böyük büdcə olmayıb.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan Milli Məclisin deputatı Bəhruz Məhərrəmov bildirib ki, tariximizin ən iri dövlət büdcəsi ümumdaxili məhsulun 4 faizdən çox artımı, əsas diqqətimizin yönəldiyi qeyri-neft sektorunun inkişafının 6 faizdən çox, sənaye istehsalının, xüsusən qeyri-neft sənaye sektorunda parametrlərin isə 7 faizdən çox yüksəlişi, əhəmiyyətli tarixi bir dönəmi və uğurlu ili arxada qoymağımız deməkdir.
O qeyd edib ki, valyuta ehtiyatlarının hesablanması adam başına düşən ehtiyatlara söykənməlidir və möhtərəm Prezident də məhz bu göstəriciyə əsaslanaraq, haqlı olaraq ölkəmizin dünyada aparıcı dövlətlər sırasında olmasının müjdəsini verdi:
"Prezident İlham Əliyevin yerli televiziyalara müsahibəsində bir daha aydın şəkildə göründü ki, Azərbaycanın qlobal lider kimi özünü təsdiqinin təməlində milli səviyyədə qazanılan uğurlar dayanır. Bu mənada, tariximizin ən iri dövlət büdcəsi ümumdaxili məhsulun 4 faizdən çox artımı, əsas diqqətimizin yönəldiyi qeyri-neft sektorunun inkişafının 6 faizdən çox, sənaye istehsalının, xüsusən qeyri-neft sənaye sektorunda parametrlərin isə 7 faizdən çox yüksəlişi, əhəmiyyətli tarixi bir dönəmi və uğurlu ili arxada qoymağımız deməkdir. Təsadüfi deyil ki, məhz bu uğurların fonunda Azərbaycan Respublikasının müdafiə və təhlükəsizlik qabiliyyətinin artırılmasına yönəlik xərclərin çoxalması və işğaldan azad olunmuş ərazilərimizin bərpasına əsaslı vəsaitin ayrılmasına baxmayaraq kifayət qədər mürəkkəb bir dövrdə - 2024-cü ildə valyuta ehtiyatlarımızı 5 milyard dollardan çox artıraraq 72 milyard dollara çatdırmışıq. Məlumdur ki, valyuta ehtiyatlarının hesablanması adam başına düşən ehtiyatlara söykənməlidir və möhtərəm Prezident də məhz bu göstəriciyə əsaslanaraq, haqlı olaraq ölkəmizin dünyada aparıcı dövlətlər sırasında olmasının müjdəsini verdi. Ötən dövrün uğurlu idarəçiliyi, Azərbaycan Respublikasının xarici borcunun azaldılması tendensiyasını da davam etdirməyə imkan yaratmış, əksər inkişaf etmiş ölkələrdə bu statistika 100 faizi ötsə də, ölkəmizdə xarici borcun miqdarı ümumdaxili məhsulun cəmi 7.2 faizini təşkil etmiş, valyuta ehtiyatlarımız isə xarici borcları 14 dəfə üstələməyə başlamışdır. Üstəlik, bu gün dünyada ortaya uğur hekayəsi qoyan digər dövlətlərdən fərqli olaraq Azərbaycan bu nailiyyətlərini yalnız və yalnız daxili resurslar hesabına şəffaflıq, idarəetmə və düzgün iqtisadi siyasət nəticəsində əldə edə bilib. Cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında artan iqtisadi imkanlar isə ölkədə sosial sferaya diqqətin daha da artırılmasına, insanların sosial rifahının layiqli səviyyədə təmin olunması istiqamətində konstitusion niyyətlərin realizəsinə daha effektiv yanaşmanı təmin etməyə imkan vermişdir. Cənab Prezidentin özünün də müsahibədə ifadə etdiyi kimi, bu ilin yanvarın 1-dən minimum əmək haqqı 55 manat artaraq 400 manata, minimum pensiya isə 40 manat artaraq 320 manata çatmış, digər çoxsaylı xərclərə və qarşıda duran başqa önəmli problemlərə baxmayaraq sosial müdafiə sferasında orta hesabla artım 15%-i üstələmişdir. Bu isə müstəqil Azərbaycanın tarixində ən ciddi sosial həmlənin ehtiva olunduğu yeni mərhələnin başlanılmasının göstəricisidir. Əlbəttə, ölkə daxilində əldə olunan ciddi sosial iqtisadi nəticələr, habelə hərbi-siyasi imkanların artması dövlətimizin beynəlxalq nüfuzuna da köklü təsir göstərmiş, xüsusən cənab İlham Əliyevin liderliyində ifadə olunan və beynəlxalq hüququn aliliyini rəhbər tutan aydın mövqe ötən dövr ərzində Azərbaycanın qlobal mövqeyini gücləndirmişdir. Qeyd olunan reallığın təməlində isə çox sadə bir həqiqət dayanır. Dövlət başçısının özünün də müsahibədə ifadə etdiyi kimi, "Mən bilirəm ki, arxamda Azərbaycan xalqı dayanır. Azərbaycan xalqı da bilir ki, mən onun arxasında dayanıram".