Soğanın qiymətində baş verən dəyişiklik nə ilə əlaqədardır?
Azərbaycanda soğanın qiyməti rekord həddə çatıb. İlin ilk bayramı bitsə də bu məhsulun satış qiyməti 1,2-1,5 manata qədər bahalaşıb. Bahalaşma əhali arasında ciddi narazılıq yaratmaqla yanaşı, sosial şəbəkələrdə də geniş müzakirələrə səbəb olub.
İndi əkinə yararlı torpaq sahələrinin əksəriyyəti müstəqil sahibkarlara məxsusdur. Yəni, nə əkiləcəksə özləri qərar verirlər. Bazar iqtisadiyyatında belə də olmalıdır. Regionlardakı Aqrar İnkişaf Mərkəzlər təkcə aqrar maarifləndirmə deyil, həm də marketinq təlimləri də aparmalıdır. Marketinqdən anlayışı olmayan kəndli də başa düşsün ki, keçən il hansı bitki əkilib, bu il hansı əkilməlidir və qiymətlər necə olmalıdır. Kartof və soğanın qiymətlərindəki artımlar düzgün planlaşdırmanın olmaması ilə bağlıdır deyə, mütəxəssislər sosial şəbəkələrdə fikir səsləndirir.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama iqtisadçı ekspert Asif İbrahimov bildirib ki, Azərbaycanda ən çox tələbat olan tərəvəz bitkilərindən biri soğandır. Azərbaycan soğanı dünyada özünün yüksək keyfiyyəti ilə seçilir. Bu baxımdanda Gürcüstanda , Ukraynada və Rusiyada, Polşada, Moldovada, Türkmənistanda, Belarusda, Pakistanda, Səudiyyə Ərəbistanında, BƏƏ-də, Qətərdə də istehlakçıların maraq dairəsindədir:
"Bundan öncəki illərdə bu tərəvəz məhsulu daxili tələbatı tam ödəmədiyi üçün Nazirlər kabineti tərəfindən ölkədən çıxarılmasına rəsmi qadağa qoyulmuşdu. Rəsmi qadağa olmadığı təqdirdə isə qeyri-rəsmi olaraq laborator analizlərdə uyğunsuzluqlar çıxması səbəbindən ölkədən çıxarılmasına ara sıra qadağalar tətbiq edilir. Qiymət statistikasına nəzər yetirsək, keçən ilin bu aylarında soğanın qiyməti 1,45 Azn-ə qədər qalxmışdır. Yəni, ilin bu aylarında həm evlərdə istifadə olunan, həm də müxtəlif restoranlar şəbəkələrinin məhsul spesifikasiyalarının tələblərinə cavab verən soğan bahalaşır.Buna səbəb isə Azərbaycanda soğanın saxlanılması üçün xüsusi anbarlar yoxdur. Fermerlər adi quru anbarlardan istifadə edir. Avqust-sentyabr aylarında istehsal edilən soğan qışda satışa çıxarılması üçün anbarlarda saxlanılmalıdır. Məhsulu qapalı depoda 4 ay, açıq depoda isə maksimum 2 ay saxlamaq mümkündür. Bundan sonra məhsul xarab olmağa, çürüməyə, cücərməyə başlayır. Yeri gəlmişkən,bu aylarda tək soğanda yox bir bütün tərəvəzlərin qiymətlərində bahaşama olur. Məsələn, Çerri pomidoru 1 ay qabaq 9 manata olsa da bugünki qiyməti 20 manat, xiyar 1 ay qabaq 2,50 olsa da bugün 4,50 azn-ə satılır".