"Xarici investorların qeyri-neft sektoruna cəlbi əsas hədəfdir"-Natiq Cəfərli
Azərbaycan dünya miqyasında investisiya üçün cəlbedici ölkə statusunu gündən-günə gücləndirir. Ölkədə yaradılmış siyasi və iqtisadi sabitlik, əlverişli biznes və investisiya mühiti istənilən layihənin uğurla həyata keçirilməsini təmin edir. Azərbaycanın bir sıra regional və qlobal layihələrdə sərmayədar kimi hazırkı rolu onu mühüm geosiyasi oyunçuya, eləcə də beynəlxalq imicə malik ölkəyə çevirib. Ölkəmizin bir sıra regional və qlobal layihələrdə sərmayədar kimi iştirak etməsi onu mühüm geosiyasi oyunçuya çevirib.
Xarici investisiyanın qeyri-neft sektoruna cəlbi ilə bağlı prezident İlham Əliyev də fikirlərini bildirərək qeyd etdi ki, xarici investorların cəlbi ölkə iqtisadiyyatının inkişafında böyük rol oynayacaqdır.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən iqtisadçı-ekspert Natiq Cəfərli bildirib ki, xarici investisiyaların cəlbi istənilən ölkə üçün çox məqbul prosesdir. Çünki xarici investisiyalar ilk növbədə əlavə iş yerləri yaradır. Ölkəyə yeni teknologiyaların gəlişini və inkişafını sürətləndirir. Bununla birgə ölkənin iqtisadi potensialına da müsbət təsir göstərir:
"Azərbaycanda bu günə qədər əsas xarici investorlar neft-qaz sektorunda olub. Bu sektorda xarici investisiyaların maliyyə dəyəri 40 milyart dollara yaxın olub. Amma qeyri-neft sektorunda investorların sayı təəssüflər olsun ki, azdır. İndi əsas hədəf məhz qeyri-neft sektoruna investisiyaların cəlbi, onların qorunmasının təmin etdirilməsi, yaxşı şəraitin yaradılmasıdır. Bu da qeyri-neft sektorunda əlavə iş yerlərinin açılacağı deməkdir. Xarici investorları qeyri-neft sektoruna cəlbi yeni iqtisadi fürsətlərin yaranmasıdır".