"Covid dönəmində alışdığımız tədbirlər yenidən gündəmə gələ bilər" - Yeni virus yayılır
"Covid dönəmində alışdığımız tədbirlər yenidən gündəmə gələ bilər" - Yeni virus yayılırÇində insanlar arasında az tanınan metapnevmovirus (HMPV) adlı yeni bir virusun yayılması narahatlıq yaradıb. Xüsusilə də virusun, əsasən, uşaqlar arasında sürətlə yayılması diqqət çəkib.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan infeksionist həkim Vasif Əliyev bildirib ki, virusun təsdiqlənmiş peyvəndi yoxdur. Ona görə ən doğru yolu simptomatik müalicədir. Xəstəliyin erkən mərhələsində antiboiotik, gərəksiz sistem, xüsusilə steroidin istifadəsi xəstəliyin ağırlaşmasına səbəb olur. Səhv müalicə etməkdənsə, sadəcə simptomatik müalicə və istirahət rejimi ən doğru seçimdir:
"Covid dönəmində alışdığımız tədbirlər yenidən gündəmə gələ bilər" - Yeni virus yayılır"Bildiyimiz kimi Çində yeni virus yayılıb. Qazaxıstan və Qırğızıstanda da qeydə alınıb. Bu, restere virusu ilə eyni ailədəndir. İlk dəfə 2001-ci ildə Hollandiyada aşkar olunub. Yuxarı və aşağı tənəffüz yollarının infeksiyasına, hətta pnevmaniyaya səbəb olur. Hava damcı yolu ilə keçir. 5-9 günlük inkubasiya dövrü olduğu bildirilir. Uşaqlar, xroniki böyük,ürək,ciyər çatışmazlığı olan xəstələr bu virusu daha ağır formada keçirirlər. Əsas əlamətləri burun axıntısı, nəfəs darlığı,temperatur, xışıltıdır. Təbii ki, bu əlamətlər başqa virusda da ola bilir. Ancaq ayırd etmək üçün yaxma götürmək lazımdır. Burundan yaxma vasitəsilə hansı virus olduğunu müəyyən etmək mümkündür. Xüsusilə də uşaqlar xəstəliyi ağır keçirir və ölüm riski daha yüksəkdir. Amma uşaq vaxtı bu virusu keçirən insanlarda qoruyucu antitel olduğuna görə daha yüngül formada keçirirlər. Müalicənin dəqiq yolu yoxdur.Təsdiqlənmiş peyvənd yoxdur. Ona görə ən doğru yolu simptomatik müalicədir. Birinci növbədə xəstəliyə yoluxmamaqdır. Buna görə də xəstə olan insanlardan uzaq durmaq, mövsümə uyğun geyinmək, sağlam qidalanmaq, ara məsafəsini gözləmək lazımdır. Covid dönəmində alışdığımız tədbirlər yenidən gündəmə gələ bilər. Çünki virusa yoluxmamağın ən etibarlı yolu bunlardır. Xəstə insanlara tövsiyəm budur ki, ev şəraitində qalsınlar. Çünki xəstə insanların izolyasiyası ən doğru addım olar. Bu insanlar çox sürətli şəkildə başqa insanlara ötürə bilər. Unutmayaq ki, uşaqlar sağaldıqdan sonra belə virus daşıyıcısı ola bilərlər. Sağalan insanları nəzarət altında saxlamaq lazımdır. Bu xəstəlikdə yalnız simptomatik müalicə istifadə olunur. Xəstəliyin erkən mərhələsində antiboiotik, gərəksiz sistem, xüsusilə steroidin istifadəsi xəstəliyin ağırlaşmasına səbəb olur. Səhv müalicə etməkdənsə, sadəcə simptomatik müalicə və istirahət rejimi ən doğru seçimdir".