Soyuğun orqanizmə təsiri: xəstəliklərə həssaslıq və digər sağlamlıq riskləri
Mütəxəssislər xəbərdarlıq edir ki, ekstremal soyuq və ya uzun müddət davam edən qış temperaturu ürək, beyin və digər həyati orqanlara təsir göstərə bilər.
BAKU.WS xəbər verir ki, ferra.ru bununla bağlı məqalə hazırlayıb.
Soyuq hava şəraitində bədən istiliyi itirdiyi enerjini bərpa edə bilmir. Xüsusilə bədən temperaturu 35°C-dən aşağı düşdükdə hipotermiya, donvurma və digər sağlamlıq problemləri yarana bilər. Soyuqla təmas zamanı qan damarlarının daralması, qan dövranının həyati orqanlara yönəldilməsi nəticəsində ətraflarda qan dövranı azalır. Bu hal yüksək qan təzyiqi, insult və infarkt riskini artıra bilər.
Həmçinin, soyuq hava qanı qatılaşdıraraq onun laxtalanma meylini artırır, bu da ürək-damar xəstəlikləri riskini yüksəldir.
Soyuq və quru hava astma və digər tənəffüs xəstəliklərindən əziyyət çəkənlər üçün daha böyük təhlükə yaradır. Havanın aşağı temperaturu nəfəs yollarını qıcıqlandıraraq nəfəs almağı çətinləşdirir.
Soyuq hava şəraitində insanlar qapalı məkanlarda daha çox vaxt keçirir, bu da infeksiyaların yayılma ehtimalını artırır. Eyni zamanda, viruslar və bakteriyalar soyuq və quru mühitdə daha uzun müddət yaşayır.
Qan damarlarının daralması beyin fəaliyyətinə də mənfi təsir göstərir. Xüsusilə hipotermiya halında koqnitiv qabiliyyətlərdə zəifləmə müşahidə olunur və bu, təcili müdaxilə tələb edir.
Soyuq hava şəraitində qan dövranı zəif olan insanlar donvurma riski ilə üzləşə bilər. Belə hallarda dərhal isti mühitə keçmək və donmuş nahiyələri isti (amma qaynar olmayan) su ilə islatmaq tövsiyə edilir. Donmuş nahiyələrin birbaşa qızdırıcılarla isidilməsi isə tövsiyə olunmur.
Mütəxəssislər soyuq havada sağlamlığın qorunması üçün isti geyimlərdən istifadə etməyi və orqanizmi lazımi enerji ilə təmin etməyi tövsiyə edir.