"Uşaqların tərbiyəsi və cəmiyyətin sağlamlığı məhz qadının üzərində dayanır"-Üzeyir Şəfiyev
"Uşaqların tərbiyəsi və cəmiyyətin sağlamlığı məhz qadının üzərində dayanır"-Üzeyir Şəfiyev"Cinayət törədənlər arasında qadınların olması və onların son zamanlar artan dinamikası təəssüf doğurur. Bu hal ümumilikdə bir sıra səbəblərlə izah oluna bilər".
Bunu BiG.AZ-a açıqlamasında sosioloq Üzeyir Şəfiyev bildirib.
O, qeyd edib ki, son dövrlərdə qadınlar müstəqilliyə və sərbəstliyə, eqoist həyata meyillənir. Əvvəlki qaydalarla artıq yaşamaq istəmir. Qlobal həyat tərzinə inteqrasiya olunurlar. Xarici ölkələrə gediş-gəliş fonunda və müxtəlif sosial şəbəkə platformalarında gördükləri həyatla bağlı olaraq qadınların dünya görüşündə şübhəsiz ki, dəyişikliklər yaranır:
"Qadınlar çətin şərtli həyatda artıq yaşamaq istəmirlər. Onlar patriaxal və mühafizəkar kişilərə qarşı dözümsüzdürlər.
Qadınlar ailədə adi konfiliktlərə və digər məsələlərə dözümlü yanaşa bilmirlər. Gender bərabərliyi altında, məişət zorakılığına etiraz fonunda qadınlara dözümsüzlük aşılanır. Belə bir şəraitdə də onlar əvvəlki statusları ilə razılaşmırlar.
Təsadüfi deyil ki, cinayət törətmiş qadınların əməllərini təhlil etdiyimiz zaman görürük ki, "qəsdən adam öldürmə" və "qəsdən sağlamlığa ağır zərər vurma" maddələri üstünlük təşkil edir. Bunlar məişət zorakılığı və ailə konfiliktləri fonunda baş verən cinayətlərdir.
Bu cinayətlərin təsnifatına nəzər yetirdiyimizdə görürük ki, qadınlar arasında insan alveri, qanunsuz maddələrin qəbulu və satışı kimi əməllərlə həbs olunanlarda var.
Çox təəssüflər olsun ki, son dövrlərdə qadınlar arasında pis vərdişlərə meyillilik də artıb. Həm alkoqol, həm də narkotik maddə istifadəçiləri arasında da qadınların sayı çoxalıb.
Biz çalışmalıyıq ki, ailə münaqişələrini həll etmək və tənzimləmək üçün yeni metotologiya və yanaşma tətbiq edək. Ailələrlə işləyən psixoloqlar, sosioloqlar yetişdirək. Onların fəaliyyətini lisenziyalaşdıraq. Belə bir yanaşma olarsa ailə münasibətləri münaqişəli dövrləri keçmədən tənzimlənə bilər.
Biz çalışmalıyıq ki, qadınların peşə təhsili bacarıqları artsın. Peşə bacarığı olan qadınlar arasında cinayət əməli törədənlər yox dərəcəsindədir.
Bütövlükdə qadınların cinayət əməlləri törətməsinin qarşısının alınması cəmiyyətimiz üçün mühüm məna kəsb edir. Çünki, uşaqların tərbiyəsi və sosiallaşması, cəmiyyətin sağlamlığı məhz qadının üzərində dayanır. Qadın tərbiyəsi və davranışları cəmiyyətin əsasın təşkil edir. Çalışmalıyıq ki, qadınlar tərəfindən törədilən cinayətlərin profilaktik və preventiv yollarla qarşısı alınsın. Məhbus qadınları cəmiyyət yenidən qazanmalıdır. Onların cəmiyyətə inteqrasiyası istiqamətində mühüm addımlar atılmalıdır".