"Starlink" bizə nə qazandıracaq? - ARAŞDIRMA
"Starlink" bizə nə qazandıracaq? - ARAŞDIRMAXəbər verdiyimiz kimi "Starlink" genişzolaqlı peyk internet xidməti Azərbaycanda istifadəyə verilib.
İnternet paketlərinin və avadanlıqların qiyməti aşağıdakı kimidir:
Ev şəraiti üçün mini modem 340 manat, standart modem 670 manat.
Aylıq 80 və 100 manatlıq paket seçimləri mövcuddur.
Səfər üçün mini modem 340 manat, standart modem 670 manat.
50GB aylıq - 90 manat, Limitsiz 170 manat.
Sürət mini modemdə 50-100 Mbps arası, standart modemdə 100-250 Mbps arası dəyişir.
Bəs "Starlink" nədir? Bu şəbəkə bizə nə qazandıracaq?
BiG.AZ modern.az-a istinadən "Starlink"lə bağlı məlumatları təqdim edir:
"Starlink" qısa şəkildə izah etsək peyk internet xidmətidir. "Starlink" qlobal internet əhatəsini təmin etməyi hədəfləyən bir peyk bürc sistemi olaraq təyin edilə bilər.
Qlobal genişzolaqlı şəbəkə yaratmaq layihəsi olan "SpaceX" yüksək sürətli internet xidmətlərini təmin etmək üçün aşağı Yer orbitində "Starlink" peyklərindən istifadə edir. Qeyd edək ki, rəsmi olaraq "Space Exploration Technologies Corp. SpaceX" kimi tanınan "SpaceX", 2002-ci ildə Elon Musk tərəfindən təsis edilmiş özəl raket və kosmik gəmi şirkətidir.
"Starlink", onilliklər ərzində mövcud olan peyk internet xidməti texnologiyası üzərində işləyir. İnternet məlumatlarını ötürmək üçün fiber optik kimi kabel texnologiyasından istifadə etmək əvəzinə, kosmosda radio siqnallarından istifadə edir. Yer stansiyaları orbitdəki peyklərə siqnal ötürür, bu da öz növbəsində Yerdəki "Starlink" istifadəçilərinə məlumat ötürür. Hər bir "Starlink" peykinin çəkisi 260 kqdır.
"Starlink"in xüsusiyyətləri
Bu şəbəkənin məqsədi Yer üzündə kənar hesablamaları asanlaşdıran, kosmosda aşağı gecikməli şəbəkə yaratmaqdır. Kosmosda qlobal şəbəkə yaratmaq asan deyil, xüsusən də aşağı gecikmə əsas tələb olduğundan bu proses daha da çətinləşir. Bu tələbatı ödəmək üçün "SpaceX" aşağı Yer orbitində təxminən 42.000 tablet ölçülü peykdən ibarət layihə hazırlanmasını təklifi hazırladı.
"Starlink"i rəqiblərindən fərqləndirən bir neçə xüsusiyyət var (məsələn, OneWeb, HughesNet, Viasat, Amazon):
"Starlink" bir neçə böyük peykdən istifadə etmək əvəzinə, minlərlə kiçik peykdən istifadə edir.
"Starlink" planetin səthindən cəmi 482 km yüksəklikdə hərəkətdə olan ADY peyklərindən istifadə edir. Bu sabit orbit internet sürətini artırır və gecikmə səviyyələrini azaldır.
Ən son "Starlink" peykləri peyklər arasında siqnal ötürmək üçün lazer rabitə elementlərinə malikdir. Bu, yerüstü stansiyalardan asılılığı azaldır.
"SpaceX" daha az fasilələrlə qlobal və uzaq peyk əhatə dairəsini təmin edərək, yaxın gələcəkdə 40.000-ə qədər peyk buraxmağı hədəfləyir.
"Starlink", "Starlink" peyklərini buraxmaqla yanaşı, müntəzəm birgə buraxılışlar da həyata keçirən "SpaceX"ın bir hissəsi olmaq üstünlüyünə malikdir.
İnternetin sürəti
"Starlink", saniyədə 150 ​​Mbit / s-ə qədər internet sürətini təmin edən bir sıra kiçik peyklər vasitəsilə limitsiz internet ötürmək qabiliyyətinə malikdir. "SpaceX" yaxın aylarda bu göstəricini iki dəfə artırmağı planlaşdırır.
Speedtest nəticələrinə görə, "Starlink" Litvada ən yüksək median yükləmə sürətini 2022-ci ilin birinci rübündə 160 Mbps olaraq qeyd edib. "Starlink" ABŞ-də 91 Mbit/s, Kanadada 97 Mbit/s və Avstraliyada 124 Mbit/s qoşulma sürəti yayımlayır. "Starlink", orta yükləmə sürəti 105 Mbps olan Şimali Amerikada ən sürətli peyk internetidir. İlon Mask 2021-ci ilin fevralında "Starlink"in yükləmə sürətinin il ərzində 300 Mbit/s-ə çatacağını söyləsə də, reallıqda bu sürətlərə hələ yaxınlaşmayıb. Starlink-in yükləmə sürəti də 2022-ci ilin 2-ci rübündə qlobal miqyasda yavaşladı (9Mbps-ə qədər azaldı), gecikmə isə nisbətən sabit qaldı. Starlink-in orta gecikmə müddəti digər peyk provayderlərindən aşağıdır.
Dünyada "Starlink" xidmətinin qiymətləri
"Starlink" internetinin qiyməti nə qədərdir? Bu, böyük maraq doğuran bir məsələdir. "Starlink" qiyməti; ABŞ-də ayda 110 dollardan başlayır. Bu qiymətə əlavə olaraq 599 ABŞ dolları məbləğində birdəfəlik avadanlıq haqqı ödənilir.
"Starlink Business" ayda 500 ABŞ dolları müqabilində dünya üzrə uzaq və kənd biznesləri üçün əlçatandır. Birdəfəlik avadanlıq haqqı bizneslər üçün 2500 dollardır. "Starlink" peyk internet xidməti 350 Mbps-ə qədər yükləmə sürətini və 20-40 ms gecikmə ilə təklif edir.
Əgər siz bu avadanlığı əldə etmək istəsəniz "Starlink" RV üçün ayda 135 dollar, üstəgəl birdəfəlik 599 ABŞ dolları aparat haqqı ödəməli olacaqsınız.
Dənizdə internet xidməti almaq istəyənlər üçün "Starlink Maritime" ödənişi: İki yüksək performanslı terminal üçün ayda 5000 ABŞ dolları və birdəfəlik 10.000 dollar avadanlıq haqqı ödəməlisiniz. "Starlink" dənizdə 350Mbps-ə qədər yükləmə sürəti təklif edir.
Necə istifadə etməli?
Avadanlıq üçün açıqlıq bir sahə tapın.
"Starlink" avadanlığını qurun və güc mərkəzinə qoşun.
"Starlink"in peyklərə qoşulmasını gözləyin.
"Starlink" internet bağlantısına qoşulun
"Starlink"ə abunə olduğunuz zaman sizə peyk antenası və WiFi router verilir. O, həmçinin əsas blok üçün elektrik kabeli və təxminən 23 fut uzunluğunda bir kabel ilə gəlir. Peyk internet bağlantısı əldə etmək üçün əvvəlcə siqnalı almağa başlamalı, peyk antenini qurmalısınız. "Starlink" qab üçün müxtəlif montaj variantları təklif edir (məsələn, damda, evdən kənarda və s.). Həmçinin, istifadəçilərə qəbulediciləri üçün ən yaxşı yeri təyin etmək üçün genişlənmiş reallıqdan istifadə edən Android və iOS üçün "Starlink" proqramı mövcuddur.
"Starlink" ilk növbədə dünyanın ucqar və kənd yerlərində yüksək sürətli, aşağı gecikmə ilə genişzolaqlı internetin təmin edilməsinə diqqət yetirir. Hazırda orbitdə 3000-dən çox "Starlink" peyki var və "SpaceX" daha çox peyki orbitə buraxmağı planlaşdırır.