Yaponiya holdinqi süni intellekt parklarına 1 trilyon dollardan çox sərmayə qoyacaq
Yaponiya holdinqi süni intellekt parklarına 1 trilyon dollardan çox sərmayə qoyacaqYaponiyanın "SoftBank" qrupu ABŞ-da süni intellekt (AI) sənaye parkları yaratmağı planlaşdırır və 1 trilyon dollardan çox investisiya yatırmağı düşünür.
"Report" xəbər verir ki, bu barədə "Nikkei" biznes qəzeti yazıb.
"SoftBank"ın təsisçisi və icraçı direktoru Masayoşi Sonun ölkədə işçi çatışmazlığını aradan qaldırmaq üçün avtonom süni intellekt robotlarından istifadə edəcək parklar haqqında fikirlərini müzakirə etmək üçün ABŞ-yə səfər edəcəyi gözlənilir.
Yanvarda məlum olub ki, yapon şirkəti və onun Amerikanın "OpenAI", "Oracle" və BƏƏ dövlət investisiya şirkəti "MGX" formasında tərəfdaşları "ChatGPT"nin tərtibatçısı üçün ABŞ-də məlumat mərkəzlərinin tikintisinə dörd il ərzində 500 milyard dollara qədər sərmayə qoyacaqlar.
Xəbərlər   Baxılıb: 266   Tarix: 30 mart 2025
İqor Kşnyakinin qızı: "Qəza məni çox təsirləndirdi"
"Pilot olmaq mənim arzum idi. Lakin atam bunu istəmirdi". Bu sözləri Qazaxıstanın Aktau şəhəri yaxınlığında Azərbaycan təyyarəsinin qəzaya uğraması nəticəsində həlak olan baş pilot İqor Kşnyakinin qızı Anastasiya Kşnyakina söyləyib. O deyir ki, qəzadan sonra pilot olmaq arzusundan imtina edib: