Komada olanların sağalma potensialına dair mühüm nəticələr ortaya çıxdı
Komada olan xəstələrin sağalma potensialına dair mühüm nəticələr ortaya çıxıb.
Lent.az "MedicalXpress" saytına istinadla xəbər verir ki, "JAMA Network Open"də dərc olunan araşdırma bu xəstələrin əksəriyyətinin ən azı bir faizinin sağalma potensialına malik olduğunu göstərir.
Pittsburq Universiteti Tibb Məktəbindən dr. Jonathan Elmer və həmkarları tərəfindən aparılan bu perspektivli tədqiqat 2010-cu il yanvarın 1-dən 2022-ci il iyulun 31-nə qədər bir akademik tibb mərkəzində ürək dayanmasından sonra reanimasiyada müalicə alan koma xəstələrini əhatə edib. Araşdırmada 2391 pasiyent iştirak edib və onlardan 714-ü (29,9 faiz) sağ qalaraq xəstəxanadan buraxılıb. 38 ekspert, bütüb müdaxilələr dayandırıldıqdan sonra vəfat edən 1431 xəstənin (59,8 faiz) sağalma potensialını qiymətləndirib və ümumilikdə 4381 proqnoz verib. Nəticələrə görə, bütün ekspertlər 518 halda (36,2 faiz) sağalma ehtimalının 1 faizdən az olduğunu bildiriblər. Lakin qalan 913 halda (63,8 faiz) ən azı bir ekspert sağalma potensialının 1 faizdən çox ola biləcəyini düşünürdü. Bütün ekspertlər 227 halda (15,9 faiz) sağalma potensialının 1 faizdən çox olması ilə razılaşıb, 686 halda isə (47,9 faiz) bu mövzuda fərqli fikirlər səsləndirilib.
Tədqiqatın müəllifləri qeyd edirlər ki, bütün müdaxilələrdən sonra baş verən ölümlərin "pis nəticələr" kimi qəbul edilməsi klinik qərarlarda qərəzə səbəb ola bilər və bu, tədqiqat potensialının tam qiymətləndirilməsinə mane ola bilər. Həmin tapıntılar koma xəstələrinin uzunmüddətli sağalma perspektivlərinin daha dəqiq araşdırılmasının vacibliyini vurğulayır.
Allergiyası olanlar COVID-19-dan müalicə ala bilər?
Koronavirusa yoluxan xəstə ilk olaraq həkim tərəfindən müayinə olunmalı, xəstəliyin ağırlıq dərəcəsi və klinik formaları müəyyən edilməlidir. Ağırlıq dərəcəsinə görə isə yüngül, orta ağır, ağır və çox ağır olaraq bölünür. Burada da hər birinə ayrıca yanaşma olur. Üstəlik də hər bir xəstənin yanaşı xəstəliy
11.09.2021 941 Qadınlarla bağlı ŞOK ARAŞDIRMA: Bu qorxulu proses ölüm riskini 14-21 faiz artırır
Orta yaşda təəccüblü şəkildə boy itkisi yaşayan qadınlarda ürək-damar xəstəliyinə bağlı erkən ölüm ehtimalının arta biləcəyi xəbərdarlığı edilib. "British Medical Journal"da dərc olunan elmi məqalədə qadınlarda orta yaşda boy itkisi ürək-damar narahatlığına bağlı erkən ölüm riskinin yüksəlməs