"Azərbaycanda iqtisadiyyatın gücləndirilməsi üçün biznesə yatırım edilməlidir" – Natiq Cəfərli
"Azərbaycanda iqtisadiyyatın gücləndirilməsi üçün biznesə yatırım edilməlidir" – Natiq CəfərliBu gün Azərbaycanda insanların iqtisadiyyatı gücləndirmək və maliyyə sabitliyini təmin etmək üçün bir neçə sahəyə yatırım etmələri faydalı ola bilər. Bu sahələr həm fərdi sərmayədarlar, həm də dövlətin iqtisadi inkişafı üçün önəmlidir.
Texnologiyaya, kənd təsərrüfatına, təhsilə, enerji sektorunun diversifikasiyasına və infrastruktura olan yatırımlar, uzunmüddətli iqtisadi inkişafı təmin edə bilər. Dövlətin dəstəyilə bu sahələrə yönələn yatırımlar Azərbaycanı daha rəqabətçi və dayanıqlı bir iqtisadiyyatla gələcəyə daşıyacaqdır.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən iqtisadçı-ekspert Natiq Cəfərli bildirib ki, Azərbaycanda iqtisadiyyatın gücləndirilməsi üçün biznesə yatırım edilməlidir ki, daha çox iş yerləri açılsın. Xırda və kiçik sahibkarlığın sayı artırılmalıdır:
"Azərbaycanda iqtisadiyyatın gücləndirilməsi üçün biznesə yatırım edilməlidir" – Natiq Cəfərli"Bizim insanlar öz maddi vəziyyətlərinə görə daha çox daşınmaz əmlaka yatırım edirlər. Son dövrlərdə isə banklarda faizli depozitlərin yatırılması dəb halını alıb. Bu da depozit faizlərinin yüksək olması ilə əlaqədardır. Ən yaxşı biznes sahəsi də ildə 12-15 faiz gəlir verir. Faiz depozitləri də demək olar ki, eyni səviyyədə maliyyə gücü ilə insanları təmin edir. Təbii ki, bu depozitlərə də dövlət zəmanət verir. Vətəndaşlar üçün bu hal daha məqsədə uyğundur."