"Zəngəzur dəhlizinin açılmasının bizim üçün mənəvi əhəmiyyəti daha üstündür"-Tural İsmayılov
Azərbaycanın coğrafi mövqeyi, onu Qərb və Şərq arasında bir körpü kimi güclü bir strateji nöqtə halına gətirir. Azərbaycanın nəqliyyat infrastrukturunun, xüsusilə də dəmiryolu, avtomobil yolları və hava yolları şəbəkələrinin inkişafı ilə ölkə hələ də Orta dəhliz vasitəsilə ticarət və enerji daşımalarını asanlıqla həyata keçirə bilir. Bununla yanaşı, Azərbaycan, Şimaldan Cənuba və Şərqdən Qərbə doğru olan marşrutlarda həlledici mövqe tutur.
Azərbaycan, Türkiyə və Gürcüstanla olan əməkdaşlıq, eyni zamanda Avropa İttifaqı və ABŞ ilə olan əlaqələri, ölkəni Orta dəhlizin mühüm bir iştirakçısı edir. Bu əməkdaşlıqlar, Zəngəzur dəhlizinin açılmaması halında belə, Azərbaycanın rolunu gücləndirir və ona regionda strateji üstünlük verir. Həmçinin, Azərbaycanın Naxçıvanla olan əlaqələri, Zəngəzur dəhlizinin açılmaması ilə belə, regiondakı nəqliyyat və ticarət əlaqələrindəki rolunu davam etdirməsinə imkan verir.
Azərbaycanın regionda və beynəlxalq səviyyədəki gücü, onu Orta dəhlizin açarı olaraq daha da önəmli edir. Azərbaycanın hərbi potensialı və regional sabitliyi təmin etmək üçün gördüyü diplomatik işlər, ölkəni digər regional oyunçulardan fərqli olaraq daha mühüm bir mövqeyə gətirir. Bununla yanaşı, Azərbaycanın öz maraqlarını qorumağa yönəlmiş siyasəti, Zəngəzur dəhlizinin açılmasından asılı olmayaraq, ölkəyə Orta dəhlizdə açar rolunu oynama imkanı yaradır.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən politoloq Tural İsmayılov bildirdi ki, bu gün Zəngəzur dəhlizinin açılması Azərbaycandan çox Ermənistana lazımdır. Bütün bunlara baxmayaraq, Ermənistan daha çox vəziyyəti gərginləşdirməyə, sülh ehtimalının zəifləməsinə səbəb olan provakasiyalarla məşğuldur:
"Ermənistan 10 noyabr bəyanatında Zəngəzur dəhlizinin açılması ilə bağlı üzərinə götürdüyü öhdəliyi yerinə yetirmir. Eyni zamanda özü də başa düşməlidir ki, dəhlizin açılması ilə ‘dalan’ ölkə vəziyyətindən çıxmış olacaq. Buna baxmayaraq, xaricdəki güc faktorları və havadarlarının təziq və təhrikləri ilə sülh kəsişməsi adlı qondarma məsələni qaldırır.
Azərbaycan, torpaqları işğal altında olduğu dövrdə belə böyük iqtisadi uğurlar əldə edib. Cənubi Qafqazın ‘açar’ ölkəsi kimi öz mövqeyini ən yüksək səviyyəyə çatdırıb. Zəngəzur dəhlizi Ermənistanın zəif siyasəti nəticəsində açılmasa da, Azərbaycan orta dəhlizin ən vacib ölkəsi kimi mövqeyini qoruyacaq. Azərbaycan hazırda bir sıra nəqliyyat və logistika layihələrinin mərkəzidir. Zəngəzur dəhlizinin açılmasının bizim üçün mənəvi əhəmiyyəti daha üstündür".