"Meyitlərdən donor köçürülməsi üçün müvafiq həkimlərimiz və şəraitimiz var" - Həkim Aydın Əliyev
Azərbaycanda ilk dəfə meyit donordan alınan orqan köçürülməsi həyata keçirilib.Beyin ölümü diaqnozu qoyulmuş vətəndaşın orqanlarının transplantasiyasına ailəsi razılıq verib.
Meyit donordan götürülmüş qaraciyər Mərkəzi Gömrük Hospitalında, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Mircəlal Kazıminin rəhbərlik etdiyi peşəkar tibbi heyət tərəfindən hepatit B və hepatit D-yə görə qaraciyər sirrozundan əziyyət çəkən, canlı donoru olmayan 12.10.2002-ci il təvəllüdlü Şərifova Mənzər Yaşar qızına köçürülüb.
Gözün buynuz qişası Akademik Zərifə Əliyeva adına Milli Oftalmologiya Mərkəzində ixtisaslaşmış cərrah-oftalmoloq, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Cəmil Həsənov və peşəkar komanda tərəfindən iki resipiyentə köçürülüb. Onlardan biri Zaqatala, digəri isə Füzuli rayon sakinidir.
Bəs bu prosesin davamlı olması üçün Azərbaycan səhiyyəsində şərait varmı?
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan Azərbaycan Tibb Universitetinin Farmakologiya kafedrasının dosenti, həkim Aydın Əliyev bildirib ki, bu prosesin davamlı olması üçün Azərbaycanda mütəxəssislər və şərait mövcuddur:
"Təkcə Almaniyada 4 minə yaxın azərbaycanlı həkimi işləyir. Azərbaycanda istənilın sahə üzrə mütəxəssis var. Tibb Ekspertiza İdarəmiz, Patoloji Anatomiya idarəmiz, o cümlədən ayrı-ayrı sahələr üzrə cərrahlarımız, terapevtlərimiz var. Meyitlərdən köçürülmə üçün müvafiq həkimlərimiz də var. Bu proses Azərbaycanda da gedə bilər. Məsələn, kimsə vəfat edibsə və orqanları başqa birində işləyirsə, həmin insanın öz ruhuna da xeyirdir. Bunun üçün mütəxəssislərimiz və şəraitimiz var".