"20 Yanvar hadisəsini törədənlərin cəzalanmaması dünya ədalətsizliyinin sübutudur"-Tural İsmayılov
Gənclərimiz tarixi həqiqətləri bilməlidir. Yaxın tariximizin öyrənilməsi və araşdırılması vacib vəzifədir. 1990-cı ilin 20 Yanvar faciəsi də öyrənilməli və gələcək nəsillərə olduğu kimi çatdırılmalıdır. Qan yaddaşımıza əbədi həkk olunmuş 1990-cı ilin 20 Yanvar hadisələri tariximizin özündə faciə və qəhrəmanlığı ehtiva edən unikal səhifəsi, Azərbaycanın sonrakı taleyinə əhəmiyyətli təsiri olan dönüş anıdır.
20 Yanvar hadisələri Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş cinayətdir. Bakıda gecəyarı fövqəladə vəziyyət tətbiq edilmiş, əhali xəbərdar edilməmişdir. Fövqəladə vəziyyətin tətbiqi əhaliyə elan olunanadək hərbi qulluqçular 82 nəfəri amansızcasına qətlə yetirmiş, 20 nəfəri ölümcül yaralamışlar. Fövqəladə vəziyyət elan edildikdən sonra isə yanvarın 20-də və sonrakı günlərdə Bakı şəhərində 21 nəfər öldürülmüşdür. Fövqəladə vəziyyətin elan olunmadığı rayonlarda yanvarın 25-də Neftçala, yanvarın 26-da Lənkəranda daha 8 nəfər qətlə yetirilmişdir. Ümumilikdə 131 nəfər öldürülmüş, 744 nəfər yaralanmış, 841 nəfər qanunsuz həbs olunmuş, 200 ev və mənzil, 80 avtomaşın, o cümlədən təcili yardım maşınları, yandırıcı güllələrin törətdiyi yanğın nəticəsində dövlət əmlakı və şəxsi əmlak məhv edilmişdir.
20 Yanvar faciəsi dünya azərbaycanlıların təşkilatlanmasına səbəb oldu. Faciədən sonra Azərbaycanda sovet imperiyası özünün bütün mənəvi və sosial dayaqlarını itirdi, ölkənin müstəqilliyi ideyası ümummilli amala çevrildi, dünya azərbaycanlıları yeni siyasi tariximizdə ilk dəfə olaraq milli faciəmizin tanıdılması və nəticələrinin aradan qaldırılması naminə yaşadıqları müxtəlif ölkələrdə təşkilatlanmağa başladılar.
20 Yanvar hadisələrinin Azərbaycanın suverenliyi, müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizədə həm rəmzi mənası, həm də fenomenal rolu oldu. 20 Yanvar faciəsinin yaratdığı ictimai-siyasi reallıq süqutu yaxınlaşan SSRİ-də və soyuq müharibənin bitməsi ərəfəsində beynəlxalq arenada formalaşan geosiyasi situasiya fonunda əvvəlcə Azərbaycan SSR-də, sonra müstəqil Azərbaycanda zəncirvarı tarixi proseslərə təkan verdi.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən politoloq Tural İsmayılov bildirdi ki, 20 Yanvar faciəsi tarixin ən kədərli hadisələrindən biridir. Bu təkcə xalqımıza qarşı həyata keçirilən bir akt və proses deyil, bütövlükdə insanlıq əleyhinə işlənmiş ən ciddi cinayətlərdən biridir:
"Sovet rəhbərliyinin öz xalqının üzərinə tanklarla getməsi bir daha onu nümayiş etdirmişdir ki, xalqların azadlıq və müstəqillik hissi istənilən imperialist rejimin qəddar fəaliyyətindən daha üstündür.
Azərbaycan xalqı 20 Yanvar faciəsinə ona görə məruz qaldı ki, o, azadlıq və müstəqillik istəyirdi. SSRİ rəhbərliyini və onların havadarlarını Azərbaycan xalqı başa saldı ki, o, heç vaxt dövrün ona verdiyi qanunlarla yaşamayacaqdır. 20 Yanvar hadisələri də məhz Azərbaycan xalqının azadlıq və müstəqillik idealarına zərbə vurmaq və qorxutmaq məqsədi ilə həyata keçirilən bir hadisə idi. 20 Yanvar hadisəsinin baş verməsinə görə günahı olan adamların beynəlxalq hüquqi sistemdə cəzalanmaması da dünyanın nə qədər ədalətsiz olduğunun növbəti sübutudur".