Yer kürəsinin içərisində GİZLİ QURULUŞ - Sən demə...
Yer kürəsinin içərisində GİZLİ QURULUŞ - Sən demə...Beynəlxalq Seysmoloji Mərkəz Yerin daxilində əvvəllər məlum olmayan təbəqənin - ikinci daxili nüvənin aşkar edildiyini bildirib.
BiG.AZ Publika.az-a istinadən xəbər verir ki, tədqiqatın nəticələri "Journal of Geophysical Research (JGR): Solid Earth" jurnalında dərc olunub.
Alimlərin fikrincə, bu kəşf planetin quruluşu haqqında formalaşmış fikirləri kökündən dəyişdirir. Yeni quruluş kəşf edilənə qədər ümumiyyətlə qəbul edilirdi ki, Yerin strukturuna dörd əsas təbəqə daxildir: yer qabığı, mantiya, xarici və daxili nüvələr.
Yeni nüvə minlərlə seysmik dalğa qeydini təhlil edən innovativ alqoritm sayəsində müəyyən edilib. Tədqiqatçıların fikrincə, təxminən 5000°C temperaturda qırmızı-isti daxili nüvə fiziki xüsusiyyətlərinə görə fərqlənən iki təbəqədən ibarətdir.
Əsas amil seysmik dalğaların davranışındakı fərqlər idi: onlar ekvator və Yerin fırlanma oxu boyunca fərqli şəkildə yayılırlar. Aparıcı tədqiqatçı Coan Stivenson izah edib ki, bu anomaliyalar planetin soyumasının müxtəlif mərhələlərində yaranan dəmirin strukturunda baş verən dəyişikliklərlə bağlı ola bilər.
İkinci daxili nüvənin əmələ gəlməsi mexanizmi sirr olaraq qalsa da, alimlər əmindirlər ki, bu kəşf Yerin daxili hissəsinin mürəkkəb quruluşu ilə bağlı əvvəlki fərziyyələri təsdiqləyir. Bununla belə, son anlayış üçün, xüsusən planetin əlçatmaz bölgələrində daha çox araşdırma tələb olunur.