Qeysəriyyə əməliyyatından sonra bərpa: analara MƏSLƏHƏTLƏR
Qeysəriyyə əməliyyatından sonra bərpa: analara MƏSLƏHƏTLƏRDoğuşdan və qeysəriyyə əməliyyatından sonra bir çox qadın özlərinə fiziki fəaliyyətə necə qayıtmaq barədə sual verir.
Lent.az xarici nəşrlərə istinadla bu məsələnin təkcə fiziki hazırlığı yaxşılaşdırmaq üçün deyil, həm də güc və enerjini bərpa etmək üçün vacib olduğunu bildirir. Bununla belə, bərpa yolu ilk baxışdan göründüyündən daha çətin ola bilər.
Fiziki məşqlərə hazır olduğunuzu necə bilmək olar?
Qeysəriyyə böyük bir əməliyyatdır, bundan sonra orqanizmin bərpası üçün vaxt lazımdır. Yaranın tam sağalması 10 həftəyə qədər çəkə bilər. Bu müddətdən sonra fiziki məşqlərə hazırlığınızı qiymətləndirəcək Həkiminizlə məsləhətləşmək vacibdir. Həkim bir neçə vacib amili nəzərə alır:
• Ağrı, qanaxma və ya sızma hiss edirsiniz?
• Çanaq və ya bel nahiyəsində hər hansı narahatlıq varmı?
• Sidik və ya bağırsaq hərəkətlərinizi idarə etməkdə probleminiz varmı?
• Düz bağırsağın diastaz riski varmı?
Düz bağırsağın diastazı, hamiləlik səbəbiylə düz qarın əzələlərinin ayrıldığı bir vəziyyətdir. Əgər doğuşdan aylar keçsə belə, qarnınız hələ də çıxıntılıdırsa, bu, diastaz əlaməti ola bilər. Bu vəziyyət müalicə edilə bilər, lakin peşəkar yanaşma və həkimlə məsləhətləşmə tələb olunur.
Qeysəriyyə əməliyyatından sonra bədəndə nə baş verir?
Qeysəriyyə əməliyyatı zamanı toxuma yeddi təbəqəsi kəsilir və ya ayrılır: dəri, piy, fasya, fasya, əzələlər, periton, uşaqlıq yolu və amniotik kisə kəsilir. Buna baxmayaraq, qarın əzələsi adətən kəsilmir, lakin şaquli olaraq ayrılır.
Bu təbəqələrin sağalması müxtəlif yollarla baş verir. Dəri 21 gün ərzində sağalır, əzələlərin tam bərpası isə altı aya qədər çəkə bilər. Bundan sonra da, reabilitasiya üzərində işləməsəniz, əzələlər orijinal gücünə qayıtmaya bilər.
Məşq etəyə necə başlamaq lazımdır?
• Bədəninizə qulaq asın. Ağrı baş verərsə, hərəkəti dəyişdirin və ya yerinə yetirməyi dayandırın.
• Tədricən başlayın. Təlimləri həftədə 2-3 dəfə edin, tədricən intensivliyi artırın.
Bərpa üçün əsas məşqlər
1. Arxa üstə uzanmaq: Belinizi yerə basaraq yerə uzanın. Dizlərinizi əyilmiş və ayaqlarınızı yerdə saxlayın.
2. Oturma vəziyyəti: yerə oturun, ayaqlarınızı divana qoyun. Bu poza arxadakı gərginliyi azaldır.
Bu mövqeləri 5-10 saniyə saxlayın, 10 dəfə təkrarlayın. Bunlar tədricən fəaliyyətə qayıtmağınıza kömək edəcək əsas hərəkətlərdir.
Fitnes üfüqlərinizi genişləndirin
Proqramınıza aqua fitness (aerobika, üzgüçülük) və yoga əlavə edin. Bu idman növləri bədənə yüngül yüklər verir və əzələləri gücləndirməyə kömək edir.
Müsbət düşüncənin gücü
Yalnız fiziki deyil, həm də psixoloji baxımdan özünüzə qayğı göstərmək vacibdir.
Müsbət düşüncə, keyfiyyətli yuxu, sağlam qidalanma və kifayət qədər su daha sürətli bərpa olunmasına kömək edir. Tələsməyin, çünki bərpa uzun, lakin dəyərli bir prosesdir.
Məsləhətlər:
• Bədəninizi dinləyərək yavaş-yavaş başlayın.
• Şiddətli göyərmələrə səbəb olan məşqlərdən (tullanma, qaçış) çəkinin.
• Bükülmə, ayaq qaldırma və ya ön plankalar etməyin.
• Ağır yükləri qaldırmayın.
• Çanaq dibinə təzyiq göstərən məşqlərdən çəkinin.
Unutmayın: çapıq səni həyata keçirməyə kömək edən gücü xatırladır. Bədəninizə diqqət yetirin, tədricən onun üzərində işləyin və o, sizə mütləq təşəkkür edəcəkdir.