Həkim Sənan Mehdiyevə hansı cəza verilə bilər?
Həkim Sənan Mehdiyevə hansı cəza verilə bilər?Burun əməliyyatı etdirən 30 yaşlı Nəzrin Mansurova 3 gündən çoxdur ki, komadadır. Burun çəpərindəki əyriliyi aradan qaldırmaq üçün əməliyyata girən qadının beyninə çirk yayıldığı iddia olunur.
Həkim Sənan Mehdiyevin sözlərinə görə, əməliyyat zamanı heç bir problem olmayıb. Xəstə kafi vəziyyətdə palataya yerləşdirilib. Ertəsi gün isə evə yola salınıb.
Burun əməliyyatı etdirən 30 yaşlı Nəzrin Mansurovanın komaya düşməsi barədə Səhiyyə Nazirliyi Analitik Ekspertiza Mərkəzində (AEM) yoxlama başlanılıb.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan vəkil Emil Aslanov bildirib ki, həkim ehtiyatsızlıqdan zərərçəkmiş şəxsin ölümünə və ya digər ağır nəticələrə səbəb olduqda 314.2ci maddədə qeyd edilən 2 ildən 5 ilədək azadlığın məhdudlaşdırılması və ya 5ilədək azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılır:
Həkim Sənan Mehdiyevə hansı cəza verilə bilər?"Həkim səhlənkarlığı Cinayət Məcəlləsinin 314-cü maddəsində qeyd edilən səhlənkarlıq maddəsi ilə cinayət məsuliyyətinə cəlb edilə bilər. 314.1-ci maddədə səhlənkarlıq, yəni vəzifəli şəxsin işə vicdansız və laqeyd münasibəti nəticəsində öz xidməti vəzifəsini yerinə yetirməməsi və ya lazımi qaydada yerinə yetirməməsi, fiziki və hüquqi şəxslərin hüquqlarına və qanuni mənafelərinə və ya dövlətin və cəmiyyətin qanunla qorunan mənafelərinə mühüm zərər vurulmasına səbəb olduqda 1500 manatdan 3000 manatadək cərimə və ya 240 saatdan 460 saatadək ictimai işlər və ya 2 il müddətinə qədər islah işləri və ya 2 ilədək müddətə azadlığın məhdudlaşdırılması və ya 6 ayadək azadlıqdan məhrum etmə cəzası ilə cəzalandırılırlar. Əgər qeyd edilən əməllər ehtiyatsızlıqdan zərərçəkmiş şəxsin ölümünə və ya digər ağır nəticələrə səbəb olduqda 314.2ci maddədə qeyd edilən 2 ildən 5 ilədək azadlığın məhdudlaşdırılması və ya 5ilədək azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılır. Həmin əməllər ehtiyatsızlıqdan 2 və daha artıq şəxsin ölümünə səbəb olursa, bu halda Cinayət Məcəlləsinin 314.3 -cü maddəsinə uyğun olaraq 3 ildən 7 ilədək azadlıqdan məhrum edilir".