"Ermənistan manipulyasiya cəhdlərindən əl çəkib, dövlət kimi davranmağı bacarmalıdır"-Tural İsmayılov
Vətən müharibəsində tarixi qələbədən sonra, Azərbaycan sürətli şəkildə azad olunmuş ərazilərin bərpası prosesinə start verdi. Artıq, Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda geniş miqyaslı layihələr icra olunur. Regionun əsas strateji üstünlüklərində birincisi onun tranzit marşurutlarının üzrəində yerləşməsidir. Azərbaycanın israrla açılmasını təklif etdiyi Zəngəzur dəhlizi bölgənin, daha geniş anlamda isə regionun iqtisadi inkişafında lokomotiv rolunu oynaya bilər. Zəngəzur dəhlizi vasitəsilə Azərbaycandan Türkiyəyə və Türkiyədən Azərbaycana, eləcə də, Azərbaycan ərazisindən Rusiyaya yüklərin daşınması üçün yeni əlverişli imkanlar yaranacaq. Sirr deyil ki, Zəngəzur dəhlizinin reallaşması türk dünyasının quru nəqliyyatı ilə birləşməsinə imkan yaradacaq. Orta Dəhlizin səmərəliliyinin artması ilə Xəzər dənizində Azərbaycanla həyata keçirilə biləcək layihələr, o cümlədən Naxçıvan və Rusiya ilə nəqliyyat, enerji əməkdaşlığı sahəsində Türkiyənin regiondakı strateji mövqeyinin əhəmiyyəti artacaq.
Prezident İlham Əliyev yerli mediaya verdiyi müsahibədə Zəngəzur dəhlizinin önəmini qeyd edib, dəhlizin açılması üçün lazım olan hər bir işin görüləcəyinə əminliyini bildirdi.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən politoloq Tural İsmayılov bildirdi ki, Zəngəzur dəhlizi çox önəmli bir layihədir. Bu dəhlizin açılması ilə bağlı Ermənistanın dövlət olaraq üzərinə götürdüyü bir çox öhdəliklər mövcuddur. Ermənistan bu məsələdə bütün manipulyasiya cəhdlərindən əl çəkib, normal dövlət kimi davranmağı bacarmalıdır:
"Təəssüflər olsun ki, bu günə qədər Zəngəzur dəhlizinin açılması ilə bağlı ermənilərin 10 Noyabr Bəyanatına atdığı imza işlək bir vəziyyətdə deyil. Ermənistan Zəngəzur dəhlizinin açılmasında imzaladığı 10 Noyabr Bəyənatındakı öhdəliklərini müxtəlif havadarlarının təziqləri ilə yerinə yetirmir. Bu da Ermənistanın nə qədər qeyri-ciddi olduğunu göstərir. Ölkədə müstəqil xarici siyasət yoxdur. Ermənistan başqa təsir vasitələrinin, siyasi güc mərkəzlərinin əlində oyuncağa çevrilib. Cənab prezident yerli mətbuata müsahibəsində bildirdi ki, Zəngəzur dəhlizi mütləq şəkildə açılacaqdır.
Cənab İlham Əliyevin bu sözləri Zəngəzur dəhlizinin əleyhinə olanlara verilən ideal cavabdır. Bu dəhlizin əleyhinə aparılan bütün təxribatlara baxmayaraq mütləq şəkildə Zəngəzur dəhlizi reallaşmalıdır. Ölkəmiz Ermənistanın bizimlə sülh müqaviləsi bağlamaq məsələsində də bu ölkənin qarşısına çox dəqiq sərhədlər qoyub.
Hazırda, Ermənistan Azərbaycanla Türkiyə arasında maneədir. Ermənistan bu gün Naxçıvana quru dəhlizin açılması ilə bağlı məsələdə bir çox xarici güc faktorlarının dikdəsini yerinə yetirir. Lakin bu məsələnin sabotaj etməyə çalışması məqbul və anlaşılan hadisə deyil. Bu baxımdan Azərbaycan mütləq şəkildə Zəngəzur dəhlizinin açılmasına nail olacaqdır".