"Qrunt sularının idarə olunması üçün xüsusi mexanizmlər qurulmalıdır"-Rövşən Abbasov
"Qrunt sularının idarə olunması üçün xüsusi mexanizmlər qurulmalıdır"-Rövşən AbbasovAzərbaycanda qrunt (yeraltı) suları hazırda su təlabatında xüsusi yer tutur, içməli mənbə kimi yüksək keyfiyyəti ilə seçilir. Çaylara axan suyun 16-17 faizi yeraltı suların payına düşür. Yeraltı suların hər il 2 milyard kubmetrdən artığı əkin sahələrinin suvarılmasına və yaşayış yerlərinin su təchizatına sərf edilir. İstismara yararlı qrunt sularının ümumi tutumu bir il üçün 8-9 milyard kubmetr arasında hesablanıb. Ən çox ehtiyata malik yeraltı sular Qusar maili düzənliyindədir və ehtiyatı 1,3 milyard kubmetr təşkil edir. Yeraltı sularla ən az təmin olunan ərazi Abşeron yarımadasıdır.
Bu mövsüm yağıntıların normadan artıq olduğu nəzərə alsaq, qrunt sularının paytaxt ərazisində əhalinin gediş-gəlişinə mane olduğunun şahidi oluruq. Bəs yeraltı sular necə idarə edilməlidir?
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən ekoloq Rövşən Abbasov deyib ki, qrunt suları bir qayda olaraq güclü yağışlardan sonra artır. Onların səviyyəsinin artması həm yollara, həm də, küçələrə və evlərə ziyan vurur. Torpağın şoranlaşmasına və sıradan çıxmasına səbəb olur:
"Qrunt sularının idarə olunması üçün xüsusi mexanizmlər qurulmalıdır"-Rövşən Abbasov"Yağan yağışların idarə olunması üçün xüsusi şəbəkə qurulmalıdır. Bu şəbəkə vasitəsilə su birbaşa ərazilərdən kənarlaşdırılmalıdır.
Onu da qeyd edim ki, qrunt sularının tərkibi təmizdir. İstifadəyə yararlıdır. İri şəhərlərdə su balansını qorumaq üçün qrunt suları çaylara, göllərə axıdılır. Bəzi hallarda isə toplanaraq bağların və parkların suvarılmasında istifadə edilir.
Kənd təsərrüfatı sahələrində isə qrunt sularının idarə olunması üçün kollektor-drenaj şəbəkəsi qurulur. Çünki, tarlalarda qrunt sularının səviyyəsinin artması torpağın sıradan çıxması və şoranlaşması ilə nəticələnə bilər.
Bu məsələnin qarşısını almaq üçün mütləq şəkildə elə həll yolları təklif olunmalıdır ki, qeyd edilən proses torpağa ziyan vurmasın. Əksinə, xeyir gətirə bilsin".