"Alibi" və "Jolly Bistro" gecə klubları barəsində hansı tədbirlər görüləcək?
"Alibi" və "Jolly Bistro" gecə klubları barəsində hansı tədbirlər görüləcək?Bakı şəhərinin mərkəzində yerləşən 2 məşhur gecə klubu "Alibi" və "Jolly Bistro" ətrafında yaranan vəziyyət artıq bir çox sakinlər üçün ciddi narahatlıq doğurur. Gecə saat 23-dən sonra şəhərin sükutunu pozan bu klubların səs-küyləri, ətraf mühitə verdiyi zərərdən əlavə, cəmiyyətin psixoloji sağlamlığına da mənfi təsir göstərir. Bakı kimi dinamik şəhərlərdə, gecə həyatının mövcud olması təbii bir haldır, lakin bu, həm də müəyyən qaydalara və hədlərə riayət etməyi tələb edir.
XALQ Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, "Alibi" və "Jolly Bistro" klublarının fəaliyyəti, yalnız cəmiyyətin narahatlığına səbəb olmaqla qalmır, həm də bu klublarda tətbiq olunan təhlükəsizlik qaydaları heçə sayılır.
Səs-küy səviyyəsi normadan qat-qat artıq olan bu klublar ətrafda yaşayan insanların yuxusuzluğuna səbəb olurlar. Gecə klublarının səs-küyü, sadəcə musiqi deyil, həm də ətraf mühitin hər bir sahəsinə nüfuz edən, insanı dərin yorğunluğa sürükləyən bir təcavüzdür. Gecəyarısı baş verən səs-küylər, şəhərin bir çox ərazisində yaşayan sakinlər üçün ciddi bir problemə çevrilib. Gecə saatlarında narahatlıq yaratmaqla, cəmiyyətin sağlamlığına zərər vurulmuş olur.
Bundan əlavə, bu klublarda yanğın təhlükəsizliyi qaydalarına heç bir əməl olunmur. Fərqli növ fişənglərin yandırılması, təhlükəli siqaret və qəlyan tüstüsünün yayılması klub həvəskarlarının sağlamlığını təhlükə altına alır. Nəhayət, Bakı sakinlərinin narahatlığını daha da artıran amillərdən biri də, bu klubların gecəyarısından səhərə qədər fəaliyyət göstərməsidir. Bu gecə həyatı, bir çoxlarının cəmiyyətin normal ritminə uyğun olmayan, sərhədləri aşan həyat tərzini təbliğ etməsi ilə nəticələnir.
"Alibi" və "Jolly Bistro" gecə klublarının cəmiyyətdə yaratdığı bu mənfi təsirlər, artıq yalnız bir neçə şəxs üçün deyil, bütöv bir şəhərin sakinləri üçün ciddi problemə çevrilib. Bu problemlə bağlı rəsmi müraciətlər də mövcuddur və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi tərəfindən həyata keçirilən monitorinqlər, klublarda səs-küy səviyyəsinin yüksək olduğunu və bu barədə tədbirlərin görülməsi lazım olduğunu ortaya qoyub.
Bu, yalnız cəmiyyətin həyatına təsir etməklə qalmır, həm də ekoloji balansı pozur. Bakının gecə həyatı, gənclər və böyüklər arasında sosial və ətraf mühitə zərər verən bir amilə çevrilməməli, bu məsələyə ciddi yanaşılmalı və qanunla tənzimlənməlidir.
Səslərin sükut içindəki cəhdi, ətraf mühitə verilən zərər və təhlükəsizlik qaydalarına riayət etməyin yaratdığı fəsadlar artıq cəmiyyətin narahatlığını doğurur. Bakı sakinləri daha sakit, sağlam və təhlükəsiz bir şəhər arzulayırlar, buna görə də hüquq mühafizə orqanlarının məsələyə diqqət yetirməsi, daha sərt qaydaların tətbiq edilməsi vacibdir.
Vətəndaşların müraciətləri əsasında Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi Bakı şəhəri, Səbail rayonu, Tərlan Əliyarbəyov küçəsi, 22 ünvanında yerləşən "Alibi" və Əbdülkərim Əlizadə küçəsi, 15 ünvanında yerləşən "Jolly Bistro" adlı gecə klublarından ətraf mühitə yayılan səs-küy və tüstünün yaratdığı narahatlıqları ilə bağlı araşdırma aparıb. Nazirlikdən vətəndaşlara verilən cavabda deyilir:
"Adıçəkilən iaşə obyektlərində tərəfimizdən 19.04.2025-ci il tarixində Daxili İşlər Nazirliyinin sahə rəisi kapitan Xalid Məmmədov, iaşə obyektlərinin nümayəndələri Kənan Yıldırım (Alibi) və Naif Tiryəkinin (Jolly Bistro) iştirakı ilə birgə monitorinq keçirilmişdir. Monitorinqlər zamanı hər iki iaşə obyektinin zalında səs-küy səviyyəsi ətraf mühit üçün yolverilən norma daxilindən artıq olduğu müəyyən edilmiş, qanunamüvafıq tədbirlərin görülməsi üçün 11 saylı Regional Ekologiya və Təbii Sərvətlər İdarəsinə müraciət olunmuşdur. Məlumat üçün bildiririk ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin "Ətraf mühitə və insan sağlamlığına mənfi təsir göstərən vibrasiya və səs-küy çirklənmələri normaları"nın təsdiq edilməsi haqqında 08 iyul 2008-ci il tarixli 796 nömrəli və "Ətraf mühitə və insan sağlamlığına mənfi təsir göstərən vibrasiya və səs-küy çirklənmələri normalarının icrasının təmin edilməsi barədə" 13 fevral 2009-cu il tarixli 52 nömrəli Fərmanlarına əsasən mənzil daxilində səs-küy səviyyəsinin ölçülməsi Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyinin, gecə saat 23:00-dan 06:00-dək isə Daxili İşlər Nazirliyinin səlahiyyətindədir. Qeyd olunanları nəzərə alaraq qanunamüvafiq tədbirlərin görülməsi üçün Daxili işlər Nazirliyinin Bakı şəhər Baş Polis İdarəsinə də müraciət olunmuşdur.