"Badamovun baş verənləri Rusiyanın Azərbaycana qarşı hansısa qərəzli mövqeyinin nəticəsi kimi təqdim etmək cəhdi yolverilməzdir" - Politoloq
Ötən gün Milli Məclisin deputatı Azər Badamov Həştərxan vilayətinə səfəri çərçivəsində Rusiyanın Moskva hava limanında saxlanılıb və ölkəyə girişinə qadağa qoyulub. Azər Badamovun Azərbaycana geri qayıtdığı bildirilib.
Politoloq Elşən Manafov BiG.AZ-a bildirib ki, onun saxlanılması bu ölkədə hakimiyyətin bəlli qoluna müəyyən təsir imkanları olan erməni diasporasının korporativ sifarişinə əsasən həyata keçirilmişdi və deputat Badamovun baş verənlərin Rusiyanın Azərbaycana qarşı hansısa qərəzli mövqeyinin nəticəsi kimi ictimaiyyətə təqdim etmək cəhdi yolverilməzdir:
"Deputat bu insidentlə bağlı açıqlama ilə özu çıxış edib.Abşeron icra hakimiyyətinin vasiyəçiliyi ilə Rusiyanın Həştərxan şəhərində təşkil olunmuş tədbirə onunla yanaşı millət vəkili Elman Nəsirov da dəvətli olmuşdur.Lakin Moskvada hava limanında Rusiya Federasiyası sərhəd xidmətinin əməkdaşları tərəfindən məhz onun Rusiyaya girişinə icazə verilməmiş və bu zaman cənab Badamovun bu ölkəyə giriş-çıxış qaydalarını pozması ilə bağlı iddia irəli sürülmüşdür.Rusiya tərəfinin bu insidentlə bağlı ciddi dəliı və sübutları ortalığa qoya bilməməsi göstərir ki,onun saxlanılması bu ölkədə hakimiyyətin bəlli qoluna müəyyən təsir imkanları olan erməni diasporasının korporativ sifarişinə əsasən həyata keçirilmişdi və deputat Badamovun baş verənlərin Rusiyanın Azərbaycana qarşı hansısa qərəzli mövqeyinin nəticəsi kimi ictimaiyyətə təqdim etmək cəhdi yolverilməzdir, xüsusən Badamovun Azərbaycan parlamentində Rusiya ilə əlaqələrə məsul işçi qrupunun üzvü olması baxımından.Badamov gerçəkdən bir müddət əvvəl Rusiya Dövlət Dumasının üzvünün çıxışına sərt mövqe sərgiləmiş,lakin bu zaman onun erməni diasporasının lobbiçilik təkliflərindən maliyyə dividenti götürməsi istəyini tənqid etmək əvəzinə onun bu açıqlamalarına Badamovun fikrinə görə "göz yuman"Rusiya Dövlət Dumasını dolayısı yolla hədəfə almışdı.İstisna deyil ki,Dövlət Dumasına yararlanmaq istəyən ermənipərəst dairələr bu insidentdən Rusiya və Azərbaycan arasındakı münasibətlərə müəyyən soyuqluq gətirmək istəyi ilə istifadə etməyi qərara alıblar.Hər halda Azərbaycanda siyasi dairələr,media və ictimaiyyət tərəfindən daha çox tanınan millət vəkili Elman Nəsirovun deyil,məhz Badamovun hədəfə alınması göstərir ki ,kifayət qədər parlamentrizm təcrübəsi olan Badamovun emosional çıxışından Rusiyadakı erməni diasporası ilə bağlı dairələrin istifadə etməsi danılmaz və acınacaqlı faktdır".