Zəif təhsil – güclü dələduzlar: Cəmiyyət hansı yolda gedir?
Azərbaycanda uşağın xəstə ayağının sağalması üçün mollaya dua yazdırıblar. Həkim-pediatr Afət İbrahimli sosial şəbəkə hesabında paylaşım edib. Dua uşağın ayağında dəmrov olan hissəyə "sağalması üçün" yazılıb.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən Sağlam Cəmiyyət Hərəkatının rəhbəri, sosioloq Elçin Bayramlı bildirib ki, Çox təəssüf ki, son vaxtlar cəmiyyətimizdə cahilliyin sayı artır. Bunun əsas səbəbi isə savadsızlıq və mövhumatla bağlıdır. Hansı cəmiyyətdə təhsil səviyyəsi aşağı düşürsə, orada insanların bilik səviyyəsi, mədəni və dünyagörüşü də zəifləyir, nəticədə dələduzluq halları geniş yayılır. Cəmiyyəti və kütləni aldatmaq, soymaq üçün müxtəlif fırıldaq üsullarına əl atılır:
"Son dövrlərdə bizdə də kütləvi savadsızlıq hökm sürür. İnsanlarımız artıq bilik əldə etməkdə maraqlı deyillər. Savadsızlıq insanları potensial qurbana çevirir. Bəzi dırnaqarası "ağıllı" fırıldaqçılar bu vəziyyətdən istifadə edərək müxtəlif növ falçılıq, cadugərlik və "dua ilə şəfa vermə" kimi üsullarla insanların həm sağlamlığına, həm də cibinə zərər vururlar.
Bu cür hallar bir çox ölkədə sərt şəkildə cəzalandırılır. Təəssüf ki, bizdə bu sahədə nəzarət və cəza yoxdur. Əksinə, belə insanlar açıq şəkildə mediada və sosial şəbəkələrdə reklam olunur. Dediyimiz savadsız kütlə də onların qurbanına çevrilir.
Halbuki, bu gün ətrafda bilik qaynaqları çoxdur. Dünyanın bütün biliyi insanların cibindəki balaca aparatın — smartfonun — içindədir. Belə bir dövrdə dələduzlara inanacaq qədər savadsız qalmaq qəbulolunmazdır. Bu, artıq insanların özlərinə rəva gördüyü bir durumdur.
Əgər bir problem varsa, onun həlli üçün elmi yollar və sınaqdan keçmiş üsullar mövcuddur. İnsanlar savadlı şəxslərlə məsləhətləşə bilərlər. Bu qədər texnoloji inkişafın yaşandığı bir dövrdə hələ də cahil qalmaq başa düşülən deyil. Bilik və təhsil baxımından o qədər aşağı səviyyədə olmaq mümkündürmü ki, insan dələduzların toruna düşsün?
Düşünürəm ki, televiziya kanallarımızda maarifləndirmə işləri gücləndirilməlidir. Efirə dələduzları deyil, alimləri, mütəxəssisləri və ziyalıları çıxarmaq lazımdır. İnsanların maariflənməsi üçün təşviqedici proqramlar hazırlanmalıdır. Təəssüf ki, bu istiqamətdə əksinə, daha çox cəhalət təbliğ olunur. Bilik və elmin təbliği üçün heç bir ciddi addım atılmır.
Digər tərəfdən, Azərbaycan təhsili də günü-gündən zəifləyir. Bu vəziyyətdə savadsız kütlənin artması da təbii hal alır. Bu isə fırıldaqçılar üçün münbit şərait yaradır.
Bu istiqamətdə iki əsas addım atılmalıdır: İnsanlar maarifləndirilməli və bu kimi şəxslər qanunla sərt şəkildə cəzalandırılmalıdır".