Boşanmadan aliment almaq hüququ: Vəkil məsələni izah etdi
Boşanmadan aliment almaq hüququ: Vəkil məsələni izah etdiÖlkəmizdə boşanma hallarının artması ən çox müzakirə olunan mövzulardan biridir. Müxtəlif amillər bu artıma səbəb kimi göstərilsə də, bəzi fikirlərə görə əsas səbəblərdən biri də aliment məsələsidir.
Ancaq Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə əsasən, nikah pozulmadan da aliment almaq mümkündür.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən vəkil Rəşad Əliyev bildirib ki, nikah pozulmadan əvvəl də qadının həyat yoldaşından aliment almaq hüququ var:
Boşanmadan aliment almaq hüququ: Vəkil məsələni izah etdi"Ola bilər ki, nikah məhkəmə qaydasında pozulmasın, lakin bu, qadını aliment almaq hüququndan məhrum etmir. Əgər tərəflər ayrı yaşayırsa və uşaqlar ana himayəsindədirsə, qadın onların saxlanması üçün digər tərəfdən aliment tələb edə bilər. Qanunvericilikdə alimentin verilməsi ilə bağlı müəyyən edilmiş müddəalar nikah pozulmadan tələb olunan alimentə də şamil olunur".