"Bəzi məktəblərdə fiziki mühit hələ də inklüziv təhsilə uyğun deyil" - Rizvan Fikrətoğlu
İnklüziv təhsil ümumi təhsilin hamı üçün əlçatan olmasını nəzərdə tutan və bütün uşaqların müxtəlif ehtiyaclarına uyğunlaşdırılmasına əsaslanan inkişaf prosesi. Bu, sağlamlıq imkanları məhdud uşaqların təhsilə cəlb olunmasını da təmin edir.Azərbaycanda "İnklüziv təhsil layihəsi"nin icrasına 2005-ci ildən start verilib.
Bəs ölkəmizdə inklüziv təhsilin inkişafı hansı səviyyədədir?
Təhsil eksperti Rizvan Fikrətoğlu BiG.AZ-a bildirib ki,Azərbaycanda inklüziv təhsilin hüquqi əsası var, bu barədə qanunvericilik bazası mövcuddur. Ölkəmizdə inklüziv təhsil inkişaf yolundadır. Lakin tam və hərtərəfli inklüziv sistem üçün qanunların praktik tətbiqi, infrastrukturun uyğunlaşdırılması, müəllimlərin hazırlanması və ictimai maarifləndirmə daha da gücləndirilməlidir:
"Bəzi məktəblərdə fiziki mühit hələ də inklüziv təhsilə uyğun deyil. Məsələn, lift və ya əlil arabası ilə hərəkət üçün uyğun çıxışların olmaması, ixtisaslaşdırılmış dərs vəsaitləri və tədris resurslarının məhdudluğu buna misaldır. Region məktəblərində bu, daha ciddi formada özünü göstərir.
Son illərdə müəllimlərin inklüziv təhsilə dair təlimlərə cəlb olunması artsa da, təlimlərin azlığı və keyfiyyətinin qeyri-bərabərliliyi, bəzi müəllimlər xüsusi təhsil ehtiyacları olan uşaqlarla işləməyə hazır olmaması, psixoloq və loqoped kimi heyətin azlığı müşahidə edilir. Hazırda inklüziv təhsil sahəsində pilot layihələr və əlavə resurs mərkəzləri yaradılsa da, sistemli yanaşmanın olmaması, insan resurslarının çatışmazlığı, davamlı monitorinq və qiymətləndirmə mexanizmlərinin zəifliyi müşahidə edilir".