Azərbaycan–Çin əlaqələri: Yeni dünya düzənində strateji əməkdaşlıq
Azərbaycan–Çin əlaqələri: Yeni dünya düzənində strateji əməkdaşlıqÇin dünyanın ən böyük və güclü dövlətlərindən biridir. Qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq prinsipini rəhbər tutan Azərbaycan, Çin Xalq Respublikası ilə də bütün istiqamətlərdə sıx və perspektivli əlaqələrə malikdir. İki ölkə arasında möhkəm diplomatik və mədəni münasibətlər formalaşıb.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən politoloq Elçin Xalidbəyli bildirib ki, Azərbaycan–Çin münasibətlərinin güclənməsi həm geosiyasi, həm də iqtisadi baxımdan olduqca əhəmiyyətlidir:
Azərbaycan–Çin əlaqələri: Yeni dünya düzənində strateji əməkdaşlıq"ABŞ–Çin münasibətlərindəki gərginlik fonunda Çin üçün yeni bazarlara və kommunikasiya xətlərinə çıxış imkanı olduqca vacibdir. Azərbaycan isə öz coğrafi mövqeyi ilə strateji tranzit ölkə hesab olunur," – deyə politoloq qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, Çin Azərbaycan vasitəsilə Avropaya çıxış əldə etmək istəyir və bu ölkəmizin regiondakı əhəmiyyətini daha da artırır. İki ölkə arasında artıq strateji tərəfdaşlıq haqqında sənəd imzalanıb ki, bu da Pekinin Bakıya verdiyi əhəmiyyəti bir daha sübut edir.
"Azərbaycan da öz növbəsində, iqtisadi imkanları geniş olan bir dövlətlə – Çinlə – əməkdaşlığı inkişaf etdirməkdə maraqlıdır. Avropa Birliyinin bəzən qərəzli münasibətinə qarşı alternativ əməkdaşlıq istiqamətləri axtarmaq, Azərbaycanın xarici siyasətində yeni perspektivlər açır," – deyə Elçin Xalidbəyli vurğulayıb.
Politoloqun fikrincə, Azərbaycan Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı və BRİCS kimi beynəlxalq birliklərdə təmsil olunmaq niyyətini də bəyan edib ki, bu qurumlarda da Çinin həlledici təsiri mövcuddur.
"Azərbaycanın Çinlə münasibətləri gücləndirməsi, onu qlobal Cənubun aparıcı söz sahibi olan ölkələri sırasında qərarlaşdıra bilər. Yeni dünya düzənində Azərbaycanın öz mövqeyini möhkəmləndirməsi üçün Çinlə strateji əməkdaşlıq əvəzolunmazdır," – deyə o bildirib.