Ermənistan Konstitusiyası dəyişdiriləcək?
Ermənistan Konstitusiyası dəyişdiriləcək?Böyük Britaniyadan olan jurnalist, analitik Onnik Krikoryan bildirib ki Ermənistan Konstitusiyası dəyişdiriləcək.Onun sözlərinə görə, konstitusiya islahatı ideyası baş nazir Nikol Paşinyan tərəfindən hələ 2020-ci ildə Azərbaycanla münaqişədən əvvəl səsləndirilib.Ekspert qeyd edib ki, İrəvandakı analitiklər arasında yayılmış fikrə görə, N.Paşinyan ölkə Konstitusiyasının preambulasının mətninin çıxarılmasına və ya dəyişdirilməsinə meyillidir.
Politoloq Elşən Manafov BiG.AZ-a açıqlamasında bildirib ki, Ermənistanı özünün əsas qanunda dəyişikliklər etmək istəyi qlobal və regional geosiyasi reallıqlarla yanaşı,bu ölkənin Avropa Birliyinə inteqrasiya proseslərini sürətləndirmək istəyindən də irəli gəlir:
"Ölkə qanunvericiliyinin Avropa qanunvericiliyinin standarları çərçivəsinə gətirilməsi AB-nin Ermənistan qarşısında irəli sürdüyü şərtlərdən biridir.Bu qanunvericiliyə dəyişiklik zərurətini doğuran geosiyasi faktorlardandır. Ermənistan bunu etiraf edir, halbuki regional təhlükəsizlik və bölgənin geosiyasi konfiqurasiyası ilə bağlı ciddi amillər də var və Paşinyan iqtidarı bu amillərin ölkənin əsas qanunda dəyişikliklərin edilməsi zərurətini doğurması faktorunu rəsmən etiraf etmək istəmir. Bu, rəsmi Bakının tələbi ilə ölkə konstitusiyasının mətnindən Azərbaycana yönəli ərazi iddialarının çıxarılması tələbidir. Paşinyan ölkənin siyasi reallıqlarından və hakimiyyətin korporativ maraqlarından irəli gələrək Bakının tələbinin də ölkə konstitusiyasına dəyişikliklərin edilməsinə səbəb amillər sırasında olduğunu görməzdən gəlir. Bu isə onun qeyri-səmimiliyinin göstəricisi kimi qəbul olunmalıdır və məhz bu qeyri-səmimiliyə görə dövlət başçısı İlham Əliyev ona etimadln 0 dərəcə olduğunu bildirib.
Ermənistan Respublikası bəyan edib ki, o, Ermənistan SSR-nin hüquqi varisi olmadığı halda rəsmi İrəvanın Ermənistan SSR Ali Sovetinin 1989-cu ilin 1 dekabrlnda qeyri-qanuni sayılan Artsax Milli Şurasının qərarına istinad etməsi beynəlxalq hüquq baxımından nonsensdir və heç bir saglam məntiqə sığmır.Ermənistan Azərbaycanla sülh müqaviləsinin qısa bir zamanda imzalanmasını istəyirsə, bu hüquqi reallıqları nəzərə almalı,münasibətlərin nizama salınması üçün lazım olan addımları siyasi deyil. Hüquqi müstəvidə atmalıdır.Böyük Britaniya və İrlandiya arasında 1921-ci ildə imzalanmış Belfast müqaviləsinə gəlincə, bu müqavilə müstəmləkəçi dövlət və onun müstəmləkə boyunduruğuna düşmək istəməyən İrlandiya arasında imzalanmışdı. Böyuk Britaniyanın postsovet məkanında yeni müstəqillik əldə etmiş dövlətlərlə Rusiya arasında geosiyasi anlamda problemləri dərinləşdirmək üçün çalışdığını nəzərə alsaq, istisna deyil ki,Belfast təcrübəsinə söykənərək "sülhə nail olmaq"istəyinin arxasında "ingilis barmağı"siyasətinin perspektivdə region üçün doğura biləcəyi fəsadlar var".