"Əcnəbilər cərimə sanksiyasına məruz qaldıqda müxtəlif bəhanələr gətirirlər" - Azər Allahverənov
Azərbaycan ərazisində 15 gündən çox qalan turistlər Miqrasiya Xidmətində qeydiyyatdan keçmədikdə cərimə olunurlar. Lakin bəzən turistlər bu haqda məlumatsız olurlar və bu barədə onlara məlumat verilmədiyini deyirlər.
Milli Məclisin deputatı, "Avrasiya Miqrasiya Təşəbbüsləri Platforması" İctimai Birliyinin sədri Azər Allahverənov BiG.AZ-a bildirib ki əcnəbilərlə bilavasitə işləyən tur şirkətləri, mehmanxana, təhsil müəssisələri, onların sənədləşmə işləri ilə məşğul olan tərəflər bu məlumata malikdirlər."Mənə heç kim deməyib" mövqeyi sərgiləyənlər səmimi deyil:
"Ölkə ərazisinə daxil olan əcnəbilər 15 gündən artıq qalmaq niyyətindədirlərsə, bir qayda olaraq qeydiyyata alınmalıdırlar. Onlar mehmanxanada qalırsa, strukturun müvafiq bölmələri qeydiyyat prosesi həyata keçirirlər. Fərdi qaydada haradasa qalırlarsa, Asan Xidmət üzərindən müraciət etməlidirlər. Təcrübə göstərir ki, ölkəyə daxil olan əcnəbilərə bu barədə məlumat verilir. Sərhəd keçid buraxılış məntəqləri verbal olaraq, bəzən də yazılı şəkildə məlumat verilir ki, hansı addımlar atmalıdırlar. Dövlət Miqrasiya Xidmətinin idarə etdiyi miq.az tətbiqi var. Ölkə ərazisinə daxil olan əcnəbilərin mobil telefonlarına bildiriş gəlir. Onlar MigAz tətbiqini yükləyə bilərlər. Orada da bir neçə dildə təlimatlar verilir. Əcnəbi 15 gündən artıq qeydiyyatsız qalırsa, miqrasiya qaydalarını pozmuş olur və cərimələnir. Məlumat öncədən təbii ki, verilir. MigAz tətbiqindən də bu barədə məlumat ala bilərlər. Turizm xidmətləri göstərən şirkətlər ölkə qanunları barədə məlumat verirlər. Həmçinin qaldıqları hoteldə də əməkdaşlar var və əcnəbilərə təqdim edirlər. Bəzi əcnəbilər səhlənkar yanaşa bilər, bəziləri xəbərsiz olduğunu əsas gətirə bilər. Bütün bunlar bəhanə kimi görsənir. Bizim miqrasiya qaydalarımız müxtəlif kanallar vasitəsilə təqdim olunur.Onlar əlçatan kanallardır. Həmçinin sosial şəbəkələrdə audiovizual materiallar çatdırılır. "Mənə heç kim deməyib" mövqeyi sərgiləyənlər səmimi deyil. Çünki informasiyanın çatdırılmasında müxtəlif yollar var. Dövlət Miqrasiya Xidməti və onunla əməkdaşlıq edən qurumlar, qeyri-hökumət vasitələri bu informasiyanı yayırlar. Onlarla bilavasitə işləyən tur şirkətləri, mehmanxana, təhsil müəssisələri, onların sənədləşmə işləri ilə məşğul olan tərəflər bu məlumata malikdirlər. İnformasiyanın müxtəlif kanallar vasitəsilə çatdırılmasından əminəm. Biz özümüz də zaman-zaman bu tipli fəaliyyətlər həyata keçiririk. Onu da bilirik ki, əcnəbilər inzibati xəta törətdikdə və bunun üçün cərimə sanksiyasına məruz qaldıqda müxtəlif bəhanələr gətirirlər. Xüsusilə söhbət turistdən gedirsə, mütləq miqrasiya qanunları ilə bağlı informasiya əldə etməlidirlər. Biz hər hansı ölkəyə getdikdə oranın miqrasiya qaydaları ilə tanış oluruq. Miqrasiya qaydaları bəzi ölkələrdə tez-tez dəyişir. Bu gün getdiyimiz ölkəyə 3 ay sonra getdikdə qaydalar dəyişir. Məsələn, bizə qonşu olan Rusiya Federasiyasında miqrasiya qaydalarına yeni dəyişiklik tətbiq olunur. Bu dəyişikliklər maraqlanan tək miqrantlarla işləyən qurumlar yox, miqrantlar özü olmalıdır. Eynilə Azərbaycana gələn miqrant qruplar bu prosesi xüsusi nəzarətdə saxlamalıdırlar".