Qərbi Azərbaycan Xronikası: Yasda saç yolmaq, üz cırmaq adətinin mənası
Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Əlibəylinin təqdimatında "İrsimiz" rubrikasının növbəti buraxılışı hazırlanıb.
Oxu.Az xəbər verir ki, "Ölən şəxsin adına yeməyə duz atmaq adəti" adlı buraxılışda filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ləman Vaqifqızı təqvim inancları və miflərdən söz açıb.
O bildirib ki, yuğlama mərasimi qədim türklərə məxsusdur. Ölüsü düşən adam yemək bişirməzdi. Plov bişirəndə ocağa çiy düyü atılmalıdır. Evdə yemək bişmədiyini görən ruhlar, inciyib gedir.
Onun sözlərinə görə, ova gedən adam təmizlənməli idi: "Qurban və ov ətinin sümüyü, tükü zibilə atıla bilməz.
Qədimdə el arasında iməcilik keçirildiyini söyləyən L.Vaqifqızı yasda saç yolmaq, üz cırmaq, ölən şəxsin adına yeməyə duz atmaq adətlərinə, qəbir üzərində od qalamağın sakral mənasına aydınlıq gətirib.
Xatırladaq ki, Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsinin məqsədi tarixi torpaqlarımızın adının yaşadılması, tanıdılması, həmçinin azərbaycanlıların ermənilər tərəfindən deportasiyaya məruz qoyulmasından, həmin ərazilərdə mövcud olmuş, lakin adı silinən toponimlərin, saysız-hesabsız yeraltı və yerüstü maddi mədəniyyət nümunələri - qədim yaşayış məskənləri, nekropollar, kurqanlar, qala, saray və istehkam qalıqları, karvansaralar, körpülər, qəbirüstü sənduqələr, xaçdaşlar, at-qoç heykəlləri, məbəd, kilsə, məscid, pir və ocaqların üzə çıxarılması, həmin ərazinin təmiz oğuz-türk məskənləri olduğunu təsdiq edən faktların dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasıdır.