Bank əməkdaşları müştərilərin pullarını oğurlayırmı?-EKSPERTDƏN AÇIQLAMA
Bank əməkdaşları müştərilərin pullarını oğurlayırmı?-EKSPERTDƏN AÇIQLAMASon dövrlərdə bəzi vətəndaşlar banklardakı əmanətlərinin bank əməkdaşları tərəfindən oğurlandığına dair sosial şəbəkələrdə şikayət xarakterli şərhlər yazırlar.
Azərbaycanda bank sistemi və əmanətlərin sığortalandığı bir dövrdə belə bir halın baş verməsi mümkündürmü?
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən bank eksperti Asif İbrahimov bildirib ki, ümumiyyətlə, müştərilərin əmanətlərinin və şəxsi məlumatlarının qorunması bank əməkdaşlarının birbaşa qanunvericilik qarşısında olan öhdəliyidir. Bu sahədə qanunvericilik qaydalarının tənzimlənməsi Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankı tərəfindən həyata keçirilir:
Bank əməkdaşları müştərilərin pullarını oğurlayırmı?-EKSPERTDƏN AÇIQLAMA"Bank sektorunda mövcud olan çatışmazlıqların aradan qaldırılması ilə bağlı təkmilləşdirmə işləri aparılır və bütün banklarda müasir proqram təminatları tətbiq edilir. Müasir dövrdə bank əməkdaşının vətəndaşın və ya əmanətçinin vəsaitlərini oğurlaması faktı demək olar ki, mümkün deyil. Bu cür hallara Mərkəzi Bank tərəfindən birbaşa nəzarət olunur və bununla bağlı xüsusi proqram təminatları mövcuddur.
İstifadəçilər üçün mobil tətbiqlər vasitəsilə əmanətləri ilə bağlı həyata keçirilən əməliyyatlara nəzarət etmək imkanı yaradılıb. Mərkəzi Bank tərəfindən vətəndaşların əmanətlərinin hər bir qəpiyinə nəzarət olunur.
Vətəndaşlara tövsiyəmiz odur ki, belə hallar ilə qarşılaşdıqda dərhal Mərkəzi Banka məlumat versinlər. Banklara isə tövsiyəmiz budur ki, əgər vətəndaşlar arasında bu cür məlumatlar yayılırsa, deməli, bu məsələlərə xüsusi diqqət yetirilməlidir. Oğurluq hallarının qarşısının alınması üçün nəzarət mexanizmləri daha da gücləndirilməlidir".