Sosial şəbəkələrdə TƏHQİR və BÖHTANA yol verən şəxsləri hansı cəzalar gözləyir?
Müasir dövrdə internet istifadəçilərinin mütləq əksəriyyətinin həyatının ayrılmaz hissəsinə çevrilmiş sosial şəbəkələr təkcə rahat ünsiyyət, tanışlıq, gündəlik həyata aid məlumatların və şəkillərin paylaşımı platforması deyil, həm də ictimai-siyasi təsir və idarəetmə alətinə çevrilmişdir.
Cəmiyyətin müxtəlif yaş qrupundan olan üzvləri, o cümlədən uşaqlar və yeniyetmələr də sosial şəbəkələrin imkanlarından geniş istifadə etməyə çalışırlar.
Günümüzdə olan ən önəmli məsələlərdən biri sosial mediada şərəf və ləyaqətin alçaldılması, təhqir və böhtana görə nəzərdə tutulan məsuliyyətlə bağlıdır.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən hüquqşünas Ruslan Mustafayev bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinin 147 və 148-ci maddələrinə əsasən, hər bir şəxs təhqir və böhtana görə cinayət məsuliyyətinə cəlb oluna bilər. "Xüsusi ittiham" adlanan icraat qaydası mövcuddur ki, əgər şəxs təhqir və böhtana məruz qalıbsa, birbaşa məhkəməyə şikayət ərizəsi təqdim edərək həmin şəxsləri məsuliyyətə cəlb edə bilər. Bu, sosial şəbəkələrdə şəxslərin təhqir və böhtana məruz qalması hallarına da aiddir:
"Məhz bu maddələrin fəlsəfəsi ondan ibarətdir ki, təhqir və böhtan ictimai şəkildə baş verməlidir. Lakin bəzi hallarda feyk və ya naməlum hesablardan istifadə edilərək digər şəxslər təhqir və böhtana məruz qoyulur. Bu hallarda təhqir edən şəxsi vətəndaşın özünün müəyyən etməsi olduqca çətindir. Çünki xüsusi ittiham qaydasında şikayət verilərkən, şikayətçi qarşı tərəf haqqında – onun ünvanı, şəxsiyyət vəsiqəsi və pasport məlumatları da daxil olmaqla – dəqiq məlumatları məhkəməyə təqdim etməlidir. Bundan əlavə, şikayət qarşı tərəfin qeydiyyatda olduğu ünvana uyğun olan məhkəməyə verilməlidir.
Amma saxta paylaşımlardan istifadə edərək təhqir və böhtana yol verən şəxsi müəyyən etmək demək olar ki, qeyri-mümkündür. Belə hallarda, şikayətçi şəxs məsələ ilə bağlı hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət etməlidir. Hüquq-mühafizə orqanları araşdırma apararaq həmin saxta hesabların kim tərəfindən idarə edildiyini müəyyən edə bilər. Hesab idarəçiləri müəyyən edildikdən sonra, əldə olunmuş məlumatlar əsasında təhqir və böhtana məruz qalmış şəxs məhkəməyə şikayət ərizəsi ilə müraciət edə bilər".