"Azərbaycan dövləti Ermənistanın təxribatlarına əhəmiyyət verməyəcək"-ELÇİN XALİDBƏYLİ
Əldə olunan razılaşmalara baxmayaraq, Ermənistan tərəfi təxribatları davam etdirir. Ermənistan ordusu atəşkəs rejimini tez-tez pozur. Bunun birgə rəsmi İrəvan dezinformasiya kampaniyasına da başlayır.
Ermənistan niyə təxribata və dezinformasiyaya əl atır?
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən politoloq Elçin Xalidbəyli bildirib ki,Ermənistan sülh prosesi adı ilə bizi manipulyasiya edir. Hər zaman sülhdən danışır, amma təxribat xarakterli addımlar atır:
"II Qarabağ müharibəsindən sonra baş verən hadisələr bu reallığı təsdiq edir. Son baş verənlər də qətiyyən istisna deyil. Rəsmi İrəvan Azərbaycan ilə arasında sülh sazişi mətninin tam razılaşdırıldığını bəyan edib. Sülh sazişinin imzalanmasına hazır olduğunu vurğulayıb. Ardınca isə heç kəsi təəccübləndirməyəcək addımlar atır. Azərbaycan və Ermənistan sərhəddində atəşkəsin pozulması halı baş verir. Ermənistan Azərbaycanı təxribatda ittiham edir. Təbii ki, bu halın xüsusi səbəbləri vardır.
Ermənistan yekun sülh sazişini imzalamaq istəmir və qətiyyən buna hazır deyil. Çünki, erməni cəmiyyəti və ümumilikdə siyasi elitası revanşist əhval-ruhiyyədə fəaliyyət göstərir. Buna görə də sülhdən danışıb, lakin bu prosesi uzatmaq istəyirlər. Bunun da bariz nümunəsi hərbi təxribatların törədilməsidir.
Paşinyan hakimiyyəti manipulyasiyalarla məşğuldur. Bütün dünyaya bəyan edilir ki, yekun sülh sazişinin mətni hazırdır. Paşinyan bəzi Qərb ölkələrinin rəhbərləri ilə telefon danışıqlarında da bu halı təsdiq edir. Azərbaycanla sülh danışıqları aparmaq üçün heç bir əngəl qalmadığını da bildirib. Buna rəğmən hərbi təxribatlar həyata keçirirlər. Azərbaycanı silahlı münaqişəyə sövq edirlər. Buna nail olacaqları təqdirdə bütün dünyaya bəyan etmək istəyirlər ki, Azərbaycan hərbi münaqişəyə başlamaq niyyətindədir. Ermənistan hiyləgərliyə və siyasi manipulyasiyaya əl atır. Paşinyan hakimiyyəti özünü sülhpərvər göstərərək Azərbaycanı savaşa meyilli dövlət kimi təqdim etməyə cəhd göstərir. Azərbaycana qarşı beynəlxalq təzyiqlərin göstərilməsinə nail olmaq istəyir.
Azərbaycan dövləti Ermənistanın təxribatlarına əhəmiyyət verməyəcək. Ölkəmiz öz hədəflərinə doğru inam və qətiyyətlə, prinsipial şəkildə irəliləməkdə davam edəcəkdir".