Pişiklər niyə qəfil quru yeməkdən imtina edirlər?
Pişiklər niyə qəfil quru yeməkdən imtina edirlər?Şübhəsiz ki, bir pişiyin yeməkdən imtina etməsi sağlamlıq problemlərinin ilk əlamətlərindən biri ola bilər. Məsələn, diş ağrısı olan bir pişik üçün quru yemək çeynəmək əsl əziyyətə çevrilir.
Lent.az-ın məlumatına görə, baytar diş həkimləri bu barədə fikirlərini bölüşüblər:
1. Diş əti iltihabı yaşayan pişik quru yemək yeyə bilməz, lakin nəm qidaya üstünlük verə bilər.
2. Yemdə keyfiyyətsiz yağ problemi də mövcuddur. Pişiklərin qoxu hissi insanlarınkından 14 dəfə daha həssasdır və yanmış yağı asanlıqla hiss edə bilərlər.
3. Yem tərkibindəki dəyişikliklər də təsir edə bilər. Hətta premium qidalar belə tərkibi dəyişdikdə pişik üçün xoşagəlməz ola bilər.
4. Allergiyalar da yeməkdən imtinanın səbəbi ola bilər. Məsələn, bir çox ucuz qidanın tərkibində olan toyuq proteini dermatitə səbəb ola bilər.
İstehsalçıların gizlətdiyi məqamlar:
- Ləzzət artırıcılar: Ucuz qidalar asılılıq yaradan süni ləzzətləndiricilər ehtiva edə bilər. Bu, pişiyin sağlam alternativlərdən imtina etməsinə səbəb ola bilər.
- Plastik qablar: Plastik qablarda bakteriyalar toplanır və yemək kif iyi verə bilər. Araşdırmalar göstərir ki, pişiklərin 40%-i plastik qablardan yeməkdən imtina edir və keramika qabları üstün tutur.
- Yaşlılıq: 7 yaşından sonra pişiklərin qoxu hissi zəifləyir, bu da quru yeməyi daha az cəlbedici edir.
Pişiyin etibarını necə bərpa etməli?
1. Sağlamlığını yoxlayın. Allergiya testi, qarın boşluğunun ultrasəs müayinəsi və diş müayinəsi aparmaq vacibdir.
2. Müxtəlif teksturaları sınayın. Bəzi pişiklər xırtıldayan, digərləri isə yumşaq qidalara üstünlük verirlər.
3. Stressi minimuma endirin. Yemək qabını zibil qutusundan uzaqlaşdırmaq, su fəvvarəsi və ya feromon diffuzoru almaq pişiyin rahatlamasına kömək edə bilər.
Pişiyinizin davranışlarını bir üsyan kimi deyil, sizə bir mesaj ötürmək cəhdi kimi qəbul edin. Qəzəblənmək əvəzinə, problemin kökünü anlamağa çalışın və beləliklə, ev heyvanınızla qarşılıqlı güvəni bərpa edə bilərsiniz.