Yemək zamanı su içmək zərərlidir? - Həkim DANIŞDI
Populyar bir mifə görə, yemək zamanı su içmək zərərlidir – bu fikir artıq bir neçə nəsildir ki, mövcuddur, deyə dietoloqlar zarafatla bildirirlər. Bir çox insanlar hesab edir ki, yemək zamanı su içmək mədə şirəsinin turşuluğunu azaldır və bu da normal həzmə mane olur. Onların fikrincə, nəticədə orqanizm kifayət qədər qida maddələri qəbul edə bilmir. Lakin mütəxəssislər bu mifin yanlış olduğunu bildirirlər.
Lent.az bu barədə bəzi məlumatları sizə təqdim edir:
Birincisi, mədə şirəsinin tərkibi onsuz da 90% sudan ibarətdir. İkincisi, bir çox qidalar – xüsusilə tərəvəzlər – tərkibində çoxlu maye saxlayır. Məsələn, xiyar, kabak, çuğundur və ya hətta şorbalar. Bu cür qidalar da mədəyə düşərkən turşuluğu bir müddət zəiflədə bilər, lakin bu, həzmə mane olmur. Çünki mədə vəz hüceyrələri bu prosesi dərhal kompensasiya edərək daha çox duz turşusu istehsal edir.
Bəs yemək zamanı su içmək olarmı?
Həkimlər əminliklə bildirirlər: yemək zamanı su içmək zərərli deyil. Adi qazsız su – istər borş, istər qızardılmış kartof, istərsə də başqa yeməklərlə birlikdə – həzmi pozmur. Əksinə, su qidanın qida borusundan daha rahat keçməsinə kömək edir və maddələr mübadiləsini sürətləndirir.
Bəs suyun temperaturu necə olmalıdır?
Araşdırmalar göstərir ki, nə soyuq, nə də isti su həzm sürətinə əhəmiyyətli təsir göstərmir. Yeganə diqqət yetirilməli məqam – yemək çeynənərkən su içmək tövsiyə olunmur. Çünki tüpürcək qidanı islatmalı və ilkin karbohidrat parçalanması üçün vacib olan fermentlərlə onu zənginləşdirməlidir.
Bəs hansı içkilər zərər verə bilər?
Bütün mayelər yemək zamanı eyni dərəcədə faydalı deyil. Həkimlər yemək zamanı şəkərli qazlı içkilərin qəbul edilməsini tövsiyə etmirlər. Belə içkilərin tərkibindəki yüksək şəkər mədədə köp, qıcqırma və həzm pozğunluğuna səbəb ola bilər. Həddindən artıq çay və qəhvə istehlakı da yemək zamanı arzuolunmaz sayılır. Onların tərkibində bəzi mineralların, məsələn, dəmirin mənimsənilməsini çətinləşdirən maddələr mövcuddur. Buna görə də bu içkiləri yeməkdən bir müddət sonra içmək daha məsləhətlidir. Əgər siz yeməyi adi təmiz su ilə içirsinizsə, bu heç də təhlükəli deyil. Əsas odur ki, ümumi qidalanma balansına nəzarət edəsiniz və həzm sisteminin işini poza biləcək içkilərdən sui-istifadə etməyəsiniz.