"Ermənistan tərəfi 10 noyabr bəyannaməsinin icrasını istəmir" – Turan Rzayev
"Ermənistan tərəfi 10 noyabr bəyannaməsinin icrasını istəmir" – Turan Rzayev"Biz istəyirik ki, Cənubi Qafqazda sülh olsun, əməkdaşlıq olsun, onlar bizə mane olmasınlar. Onlar Türkiyə ilə Azərbaycan arasında coğrafi maneə kimi fəaliyyət göstərməsinlər. Zəngəzur dəhlizi açılmalıdır və açılacaqdır. Onlar bunu nə qədər tez başa düşsələr, o qədər də yaxşıdır. Biz belə vəziyyətdə qala bilmərik. Biz Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olan Naxçıvana niyə müxtəlif, başqa yollarla getməliyik? Bizim birbaşa əlaqəmiz olmalıdır və bu əlaqə Ermənistanın suverenliyini şübhə altına qoymur. Sadəcə olaraq, onlar 10 noyabr bəyanatının müddəalarını yerinə yetirməlidirlər. Orada hər şey açıq-aydın göstərilib. Biz dörd ildən çoxdur ki, səbir göstəririk. Dörd ildən çoxdur istəyirik ki, bu, danışıqlar yolu ilə həll olunsun. Biz nə qədər gözləməli olacağıq və nə üçün gözləməliyik? Yəni, onlar bütün bunları nəzərə almalıdırlar. Mən bir dəfə demişəm, onlar gərək bizi əsəbləşdirməsinlər və başa düşsünlər ki, burada söz sahibi bizik və Cənubi Qafqazda Azərbaycan aparıcı iqtisadiyyatdır, aparıcı hərbi gücdür və aparıcı dövlətdir". Bu fikirləri prezident İlham Əliyev yerli televiziya kanallarına müsahibəsində bildirib.
Lakin bu gün Ermənistan verdiyi sözün və imzaladığı bəyanatın müddəalarına əməl etmir. Hətta problemlərin həlli üçün də hər hansı bir addım atmır.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ saytına açıqlama verən politoloq Turan Rzayev bildirib ki, Azərbaycan və Ermənistan arasında danışıqların reallaşmamasının əsas səbəbi hər iki ölkə arasında olan fikir ayrılıqlarıdır:
"Ermənistan tərəfi 10 noyabr bəyannaməsinin icrasını istəmir" – Turan Rzayev"Azərbaycan Zəngəzur dəhlizinin açılmasını istəyir. Bunun da hüquqi bazası 10 noyabrda imzalanan bəyanatda qeyd edilib. Ermənistan tərəfi isə 10 noyabr bəyanatının icrasını istəmir. Həmin ərazidən Azərbaycana alternativ yollar təşkil edilməsini istəyir. Təbii olaraq, bu, Zəngəzur Dəhlizi ilə müqayisə ediləcək yollar deyildir. Azərbaycanın dəhlizin açılmasında maraqlı olmasının səbəbi təhlükəsizlik faktoru ilə bağlıdır.
Paşinyanın Azərbaycana yeni yol təklif etməsinin səbəbi təhlükəsizliyə təminat verməsidir. Paşinyan bunu deyir. Lakin Ermənistanda revanşist qüvvələr var. Bu qüvvələrə Azərbaycan güvənmir. Çünki Ermənistandan keçən qatara və digər nəqliyyat vasitələrinə revanşist qüvvələrinin hücumunun olmamasına heç kim zəmanət verə bilməz. Keçmişdə biz bunun örnəklərinin şahidi olmuşuq.
Əgər bu gün Paşinyan zəmanət verirsə, o hakimiyyətdən getdikdən sonra revanşist qüvvələr ölkəni idarə etsə, iki dövlət arasında problem yenidən alovlanacaqdır. Azərbaycan bütün bunların olmaması üçün Zəngəzur yolunun dəhliz formatında icrasını istəyir. Beləliklə də gələcəkdə insidentlərin baş verməsinin qarşısını almağı hədəfləyir. Ermənistan məsələyə bu günün reallığı ilə baxır, gələcəyi düşünmür. Sadə təkliflər irəli sürür".