Odlu silahdan istifadə edilməklə baş verən cinayətlərin sayı niyə artıb?
Odlu silahdan istifadə edilməklə baş verən cinayətlərin sayı niyə artıb?Azərbaycanda odlu silahla törədilən cinayətlərin sayının artdığı müşahidə olunur. Bu, İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı istifadə olunan silahların bir qisminin mütəşəkkil cinayətkar qruplaşmaların əlinə keçməsi ilə bağlıdır.
Son günlər törədilən cinayətlər də qeyri-qanuni silahlarla bağlı problemin aktual olduğunu təsdiqləyir. Təcrübə göstərir ki, müharibə zamanı və ya müharibədən sonra odlu silahların satışı və onun ölkədən qaçaqmalçılıq yolu ilə çıxarılması halları artır. Hətta 30 il əvvəl başa çatmış müharibələrdən qənimət kimi əldə olunmuş silahlar hələ də tam olaraq dövriyyədən çıxarılmayıb.
Ailə-məişət zəminində də törədilən cinayətlərdə daha çox tüfənglərdən və tapançalardan istifadə olunur. Bu silahlar necə əldə olunur?
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ saytına danışan vəkil Ruslan Mustafayev bildirib ki, son zamanlarda mətbuatda və sosial şəbəkələrdə odlu və ya soyuq silahdan istifadə olunmaqla qətl hadisələrinin baş verməsi ilə bağlı kifayət qədər məlumatlar görürük. O, hesab edir ki, bunun səbəbləri ciddi şəkildə araşdırılmalıdır:
Odlu silahdan istifadə edilməklə baş verən cinayətlərin sayı niyə artıb?"Odlu silahdan istifadə edilməklə cinayət hadisələrinin baş verməsi daha geniş yayılıb. Bu hal cəmiyyətdə və vətəndaşlar arasında sayının artması ilə mütənasibdir. Əvvəllər cinayət hallarının sayı bugünə nisbətdə dəfələrlə az idi. Fikrimcə, odlu silahın vətəndaşlar arasında yayılmasının səbəbi yaxın zamanda baş verən 44 günlük müharibədə bəzi şəxslərin silahları qanunsuz şəkildə özlərində saxlamalarının nəticəsidir. Bəzi şəxslər düşmən tərəfindən qənimət kimi ələ keçirilən silahları gizlətmişdir. Bu silahların da əldən-ələ keçmə ehtimalı mövcuddur.
Əgər odlu silah varsa, ondan istifadə edilməsi də ehtimalı böyükdür. Düşünürəm ki, hüquq mühafizə orqanları bu sahədə aktiv tədbirlər həyata keçirirlər. Üzərində və evində odlu silah gəzdirməklə bağlı kifayət qədər çox şəxs saxlanılıb. Qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq tədbirlər görüldü. Bu tədbirlər davamlı şəkildə həyata keçirilməlidir. O zaman odlu silahla bağlı baş verən hadisələrin sayı azalacaq.
Odlu silahla birgə soyuq silahdan zərər yetirməklə bağlı hadisələr geniş yayılıb. Bununla bağlı maarifləndirici tədbirlərin həyata keçirilməsi mütləq şəkildə vacibdir. Biz, özümüz də vəkil olaraq, bu cür cinayət işlərində hüquq müdafiəçisi kimi çıxış etdiyimiz zaman əmin oluruq ki, hadisələrin mənbəyi araşdırılmalı, insanlar maarifləndirilməlidir!"