Süni intellektin tətbiq edilməsi ilə uğura imza atmaq mümkündürmü? – EKSPERTDƏN AÇIQLAMA
İqtisadi artımı dəstəkləmək, sektorların rəqabət qabiliyyətini artırmaq, vətəndaşların xidmətlərə çıxışını asanlaşdırmaq və dövlət xidmətlərinin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsini təşviq etmək üçün rəqəmsal texnologiyalardan istifadə etmək zəruridir.
Müasir dünyada ölkələrin inkişafında yeni texnologiyaların tətbiqi, innovasiyaların və yaşıl enerjinin inkişafı əsas və fundamental meyarlara çevrilib. İnkişaf etmiş ölkələrdə iqtisadi, hərbi, sosial və humanitar sahələrdə süni intellekt tətbiq edilib.
Bəs süni intellektin tətbiq edilməsi ilə uğura imza atmaq həqiqətən mümkündürmü?
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan Azərbaycan İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları Sənayesi Assosiasiyası (AİKTSA) İdarə Heyətinin sədri Elvin Abbasov bildirib ki, süni intellekt dövrün əsas çağırışlarından və texnologiyalarından biridir. Süni intellekt bütün sahələri və peşələri əhatə edir:
"Dövrün ən uğurlu biznesləri süni intellekt tətbiqi ilə inkişaf edib. Hətta bəzi ölkələrdə dövlət qurumları süni intellekt layihələrinə inteqrasiya edib. Təəssüflər olsun ki, ölkəmiz bu istiqamətdə istehlakçı dövlət kimi fəaliyyət göstərir. Daxili süni intellekt layihələrimiz hələ də formalaşmayıb. Lakin hər bir halda bu gün internet seqmenti və Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bizneslər artıq süni intellektlə maraqlanır. Biznes sahələri süni intellektə inteqrasiya olunub. Süni intellekt vasitəsilə yaranan startaplar Azərbaycanda inkişaf etməkdədir.
Bu gün dünyanın ən bahalı şirkətlərinə baxdıqda, onların hər biri süni intellekt layihələri olan şirkətlərdir. Süni intellektlə fəaliyyət aparan şirkətlər, danışa bilən şəxslər öz peşələrində uğura imza ata biləcəklər".