Bakıda motosikletlərin düşdüyü dəhşətli qəzaların ANBAAN GÖRÜNTÜLƏRİ
Bakıda motosikletlərin düşdüyü dəhşətli qəzaların ANBAAN GÖRÜNTÜLƏRİ"Bir sürücünün məsuliyyətsizliyi, qaydalara əməl etməməyi ölüm və xəsarətlə nəticələnən yol-nəqliyyat hadisələrinin baş verməsinə, yollarda sıxlıqların yaranmasına səbəb olur".
BiG.AZ xəbər verir ki, bu barədə Daxili İşlər Nazirliyinin Nəqliyyatı İntellektual İdarəetmə Mərkəzi məlumat yayıb.
O bildirib ki, xüsusilə də işıqforun qırmızı işığından keçən bəzi sürücülərin bir-iki saniyə irəli düşmək istəyi özlərinin və digər hərəkət iştirakçılarının həyatına risk yaradır:
"Bakıda müxtəlif vaxtlarda baş verən bu qəzalara diqqət yetirdikdə görürük ki, istər minik avtomobilinin, istərsə də motosikletin sürücüsü svetoforun qadağanedici siqnalını heçə sayır və yolu gəldiyi sürətlə də keçir.
İşıqforun qırmızı işığından keçməyin təhlükəli olması, bunun acı nəticələri ilə bağlı bir neçə dəfə videoməlumat paylaşmışıq. Ancaq təəssüflər olsun ki, bəzi sürücülər nədənsə işıqforların qırmızı işığından keçməyin nə qədər təhlükəli olduğunun fərqində deyillər".
"Nəqliyyatı İntellektual İdarəetmə Mərkəzi olaraq diqqətə çatdırırıq ki, işıqforun qırmızı işığından keçmək ağır fəsadlara səbəb ola bilər. Buna görə də işıqfora yaxınlaşdıqda sürəti azaltmalı, lazım olan təhlükəsizlik tədbirləri görməli və siqnalların tələblərinə riayət olunmalıdır", - deyə məlumatda qeyd olunub.